IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще напусне ли Мъск Tesla, ако не получи желаното възнаграждение от 56 млрд. долара?

За подобен развой предупреждава председателят на Съвета на директорите на компанията Робин Денхолм

19:07 | 07.06.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск. Снимка: Getty Images
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск. Снимка: Getty Images

Председателят на Tesla Inc. Робин Денхолм подчерта перспективата Илон Мъск да се оттегли от производителя на електрически автомобили, ако акционерите не подкрепят пакета от възнаграждения на главния изпълнителен директор в размер на 56 млрд. долара, като каза, че има „други места“, където предприемачът може да прекарва времето си.

Денхолм добави в писмо до инвеститорите, че гласуването следващата седмица за най-голямата сделка за възнаграждение в корпоративната история на САЩ „очевидно не е свързано с парите“, защото Мъск ще остане един от най-богатите хора на планетата, независимо от резултата, съобщава The Guardian.

Според Денхолм Мъск може да се оттегли от Tesla или да прекарва по-малко време в компанията, ако гласуването на 13 юни е против него. Инвеститорите одобриха първоначалната сделка за заплащане на Мъск за 56 млрд. долара през 2018 г., но тя беше отменена от съдия през януари, което принуди борда да поиска от акционерите да я ратифицират отново.

„Това, което признахме през 2018 г. и продължаваме да признаваме днес, е, че едно нещо, което Илон със сигурност няма, е неограниченото време. Нито пък се сблъсква с недостиг на идеи и други места, където може да направи невероятна промяна в света“, пише Денхолм. „Искаме тези идеи, тази енергия и това време да бъдат в Tesla, в полза на вас, нашите акционери. Но това изисква реципрочно уважение“.

Други бизнес интереси на Мъск включват компанията за космически технологии SpaceX, стартъпа за изкуствен интелект xAI и социалната платформа X. Някои инвеститори в Tesla изразиха загриженост относно способността на Мъск да се фокусира върху дейността на компанията. Поведението на Мъск в рамките на X, където той има повече от 186 милиона последователи, също раздразни един институционален инвеститор в Tesla, Рос Гербер, който каза, че е „абсолютно навредил на марката [Tesla]“ .

Денхолм пише в писмото до акционерите от 5 юни, че целта на сделката от 2018 г. е да „запази Илон фокусиран върху Tesla и мотивиран да постигне несравнимите амбиции на компанията“.

„Да спазим нашата част от сделката, като ратифицираме решението, което всички взехме през 2018 г., е по-важно от всякога. Ако Tesla иска да задържи вниманието на Илон и да го мотивира да продължи да посвещава своето време, енергия, амбиция и визия, за да постигне сравними резултати в бъдеще, ние трябва да подкрепим тази сделка“, написа тя.

Позовавайки се на богатството на Мъск, Денхолм добавя: „Очевидно не става въпрос за парите. Всички знаем, че Илон е един от най-богатите хора на планетата и той ще остане такъв, дори ако Tesla се откаже от ангажимента, който поехме през 2018 г.“.

Денхолм изтъква, че пакетът, който включва опции за закупуване на акции на Tesla, изисква Мъск да изчака пет години, преди да продаде акциите, които получава в сделката.

Състоянието на Мъск възлиза на 203 млрд. долара, според Bloomberg, което го прави третият по богатство човек в света.

Миналия месец ISS, водеща консултантска фирма, препоръча на акционерите да гласуват против пакета, определяйки компенсацията като „прекомерна“. Glass Lewis, друга консултантска фирма, препоръча подобен вот.

Бейли Гифорд, един от основните инвеститори в Tesla, заяви, че планира да подкрепи пакета, докато Calpers, американски публичен пенсионен фонд, заяви, че планира да гласува против него.

Мъск притежава приблизително 13% от Tesla, но изявлението към акционерите преди общото събрание показва, че делът на милиардера няма да се брои за вота, като се казва, че гласуването трябва да осигури мнозинство от акциите на Tesla , „които не са собственост, пряко или непряко, на г-н Мъск“ или брат му Кимбал.

Денхолм също поиска от акционерите да одобрят преместването на правната база на компанията в Тексас. Tesla е регистрирана в американския щат Делауеър, но Мъск незабавно промени регистрацията в Тексас, където се намира централата ѝ.

„Учредяването в Тексас осигурява най-добрата платформа за растеж и иновации на Tesla, защото вярваме, че законодателите и съдилищата в Тексас са в най-добрата позиция да действат справедливо и да вземат решения относно корпоративното право, което се прилага за Tesla, особено когато следващият ни голям залог се изплати отвъд най-смелите очаквания на всеки“, пише Денхолм.

Дан Айвс, анализатор в американския борсов посредник Wedbush Securities, каза, че Мъск „няма да отиде никъде“, но може да се откаже от поста на главен изпълнителен директор и да понижи ангажимента си спрямо Tesla, ако гласуването е против него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:24 | 07.06.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още