Изпращане на грешен сигнал
За някои западни компании обособяването на производство в Унгария е трудно решение.
Германският доставчик на автомобилни части Schaeffler заяви, че през август е бил на прага да започне строителството на своя основен завод за електрически двигатели в Унгария, а не в Германия, поради голямата държана подкрепа, но в крайна сметка е избрал водещата европейска икономика поради страх да не изпрати „грешен сигнал“ до германците, които се страхуват от отлив на работни места.
Други играчи в индустрията изразиха опасения относно потенциалните клопки за процъфтяващата унгарска автомобилна индустрия, докато мащабът и броят на фабриките расте, включително въпроса с електрическата мрежа.
Производството на батерии е силно енергоемко, изискващо голямо количество енергия.
Енергийният микс на Унгария през 2021 г. се състои от изкопаеми горива (80%), ядрена енергия (14,5%) и соларни мощности (3,6%), показват данни от енергиен преглед на BP.
Този микс, доминиран от изкопаемите горива, е проблемен за автопроизводителите, които се стремят да „изчистят“ своите производствени мощности съгласно новото германско и европейско законодателство.
Унгарският външен министър Петер Сиярто се срещна представители на BMW и някои доставчици, включително Schaeffler и Knorr-Bremse, в Мюнхен миналия месец, преди германският автомобилен производител да обяви, че засилва инвестициите си в Унгария. Обсъжданите теми включваха планове за подобряване на логистичната инфраструктура в страната и увеличаване на дела на възобновяемата енергия, свързана към електроразпределителната мрежа.
Когато BMW за първи път обяви плана си за изграждане на завод в Дебрецен през 2018 г., правителството се ангажира да вложи около 135 млрд. форинта за подобряване на местната инфраструктура, показват изчисления на Германо-унгарската търговска камара.
От страна на батериите CATL споделя пред Reuters, че обмисля разполагането на соларни мощности чрез местни партньори в Унгария.
Въпреки рисковете Александър Тимер, партньор в базираната в Мюнхен консултантска фирма Berylls Strategy Advisors, който работи по няколко проекта за автомобили и батерии в Унгария, заяви, че страната предоставя привлекателен пакет.
„Комбинацията от предимства при разходите, държавни субсидии и близостта до заводите на автопроизводителите прави Унгария все по-привлекателна за производителите на батерии“, добавя той.