IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фирмите за отдаване на коли под наем тестват ценовата търпимост на клиентите

На фона на продължаващите сътресения във веригите на доставки компании като Avis и Hertz се опитват да запазят импулса на непредвидени печалби

18:55 | 11.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bing Guan/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bing Guan/Bloomberg

Ако се готвите за мечтана ваканция това лято след две години коронавирусни ограничения, тогава вероятно сте готови да платите повече, за да наемете автомобил, вместо да летите със самолет. Когато стигнете до гишето на дадена рент-а-кар компания, не се изненадвайте, ако ви дадат ключове за някое старо превозно средство на непозната марка, пише в коментар за Bloomberg Крис Брайънт.

Вашето неизбежно разочарование отразява недостига на нови автомобили на фона на възобновяването на пътуванията след пандемията, което помага на големите лизингодатели като Avis Budget Group Inc. и Hertz Global Holdings Inc. да натрупат непланирани печалби. Анализаторите очакват Avis да отчете близо 2 млрд. долара нетна печалба през 2022 г., което е повече, отколкото компанията успя да постигне в периода 2010-2019 г.

Компаниите се надяват да запазят по-високите цени дори след ребалансиране на търсенето и предлагането, което вероятно няма да се случи преди следващата година. Но компаниите за отдаване на коли под наем рискуват да предизвикат обратна реакция, ако натоварят извънредно потребителите, а инвеститорите трябва да се замислят дали тази силно конкурентна индустрия с ниски маржове наистина е променила позициите си.

През 2020 г. компаниите за отдаване коли под наем намалиха разходите и свиха автопарка си, когато се появи Covid-19, като Europcar Mobility Group и Hertz в крайна сметка подадоха молба за защита от фалит. Когато пътуванията с цел почивка започнаха да се възстановяват миналата година и цените се покачиха, този пазар изпадна в недостиг и се заговори за „апокалипсис на отдаването на коли под наем“.

рент1 рент1

На фона на този шум Avis и Hertz станаха меме-акции и обявиха обратно изкупуване на книжа за милиарди долари.

Към края на май някои рент-а-кар фирми все още нямат достатъчно автомобили поради недостига на автомобилни чипове. Автопроизводителите не са сглобили достатъчно превозни средства, като дават приоритет на колите с по-висок марж. Тези концерни също разпределят само малка част от продукцията за такива компании.

В миналото рент-а-кар фирмите са представлявали 7%-12% от продажбите на автоконцерните, но делът им се е свил между 4 и 7% към началото на годината, според данните на Europcar. Продажбите за тези компании носят по-малък марж на концерните, които предпочитат да продават на дилърите.

Фирмите за коли под наем трябва да бъдат пъргави, за да не оставят клиентите с празни ръце. Един от подходите е колите да се съхраняват по-дълго от нормалното: бизнесът на Hertz в САЩ ги запазва средно повече от две години, в сравнение с 18 месеца преди Covid-19. (Това не означава непременно по-лоша услуга, тъй като напоследък такива коли не се карат толкова много).

рент2 рент2

Друг начин е да закупите модели втора употреба, вместо нови, или да използвате по-широк списък от доставчици: Europcar набавя превозни средства от азиатски производители на автомобили, като китайската Great Wall Motor Co.

В краткосрочен план високите цени на употребяваните превозни средства също носят неочаквани печалби, а високата цена на новите автомобили премахва риска от твърде много поръчки, което често е пречило на индустрията в миналото.

„Не разглеждаме инфлацията като непременно лошо нещо за нас, тъй като това създава по-добра дисциплина в индустрията по отношение на ценообразуването и разпределението на активите“, изтъква главният финансов директор на Hertz Кени Чун пред инвеститорите през април.

рент3 рент3

Но дали клиентите се чувстват по същия начин?

Представителите на индустрията защитават покачването на цените, подчертавайки, че същите тези цени са изоставали от разходите през предпандемичните години.

Нарастването на цените се „дължат на общия ефект на наваксване в индустрията и следователно имат дългосрочен характер, твърди германската Sixt SE.

Avis се насочва към „структурно по-високи печалби“ през следващите години, докато Hertz смята, че преминаването към електрически превозни средства, като поръчаните от нея коли Tesla и Polestar, ще ѝ позволи допълнително да повиши таксите.

Въпреки това, новооткритата дисциплина в индустрията тепърва ще бъде тествана. Макар да е много вероятно потребителите да се справят с едно-две лета на високи цени, тяхната ценова чувствителност ще се увеличи с времето.

рент4 рент4

Покачващите се цени на горивата може да възпрепятстват наземните пътувания и след като се появят повече коли, изкушението за рент-а-кар фирмите да намалят цените, за да грабнат пазарен дял, вероятно ще се завърне.

В същото време индустрията за морски транспорт чрез контейнери е изправена пред подобна несигурност: засега компаниите плуват в море от пари поради сътресенията във веригите на доставка, но инвеститорите се притесняват, че високите такси няма да се задържат задълго.

Както при корабоплаването, фирмите за отдаване на коли под наем трябва да се въздържат от това да предизвикват политическа реакция. Вместо това Hertz си отбеляза автогол, като накара полицията да арестува клиенти за това, че не са върнали своевременно превозни средства; някои от тези клиенти, които са били задържани, без да са се провинили, сега водят дела срещу компанията.

Настаняването на клиенти в стари автомобили и високите такси отблъскват потребителите. Крис Брайънт съветва: проверявайте цените преди да запазите самолетен билет и помислете за обществен транспорт или за Uber за вашата лятна ваканция. В противен случай бъдете готови за ценови шок.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

Финанси виж още