В понеделник Tesla Inc. увеличи борсовата си стойност с около 84 млрд. долара, което е повече от цялата пазарна капитализация на Ford Motor Co., след като производителят на електромобили заяви, че планира ново разделяне на акциите в рамките на около две години.
Напоследък разделянето на акции на големи компании отново се върна в центъра на вниманието, след като по-рано този месец Amazon.com Inc. заяви, че ще направи разделяне на акции в съотношение 20 за 1, последвано от собствения план за подобна стъпка на Alphabet Inc., обявен през февруари. Така тези компании се опитват да направят скъпите си акции по-привлекателни за индивидуалните инвеститори.
Tesla е една от осемте компании в широкия индекс с четирицифрена стойност на акциите, показват изчисления на Bloomberg.
Новината, обявена чрез Twitter, допринесе за допълнително подхранване на неотдавнашното рали на акциите на Tesla. Компанията е най-големият печеливш в индекса FANG+ на NYSE през тази година. В понеделник акциите затвориха с ръст от 8% до 1091,84 долара, което е най-високото ниво от 12 януари насам, изчислява Bloomberg.
Последният път, когато Tesla раздели акциите си, беше през август 2020 г. През същата година цената на акциите ѝ се повиши с невероятните 743%, а разделянето често се посочваше като една от причините за ръста.
Макар че има малко подробности за плана на Tesla, ето някои първоначални реакции на мениджъри на фондове, стратези и анализатори.
„Това наистина ще увеличи търсенето на акциите. Имаме оценка за акциите „купувам", така че сме оптимистично настроени за представянето им през следващите 12 месеца. С разделянето на акциите на компанията и въвеждането на дивидент сега ще се увеличи привлекателността за инвеститорите, ориентирани към доходите“, казва Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA, цитиран от Bloomberg.
„Много хора смятат, че това е класически пример за дейността на пазарната психология. Ако погледнете исторически назад във времето, повечето компании се справят добре и се представят добре, а в някои случаи много добре - след обявяването на разделянето на акции“, казва Марк ЛоПрести, управляващ директор на The Strategic Funds. „В случай като този Илон Мъск е абсолютно брилянтен в пазарната психология. Той е един от майсторите на пазарната психология“, добавя ЛоПрести.
А Даниел Айвс, анализатор в Wedbush, не е изненадан, че компанията се насочва към поредното разделяне на акциите, особено на фона на стабилното търсене на електрическите превозни средства и изграждането на водещите заводи в Берлин и Остин, които „вече са напът да се раздвижат". „Разглеждаме стъпката на Tesla, следваща решенията на Amazon, Google, Apple и инициираща второто разделяне на акциите в рамките на две години, като интелигентен стратегически ход, който ще бъде положителен катализатор за акциите в бъдеще“, пояснява Айвс.
50-годишният главен изпълнителен директор на концерна Илон Мъск продължава своята вражда с борсовия регулатор на САЩ заради съдебното дело, което институцията заведе срещу него и Tesla през 2018 г., след като предприемачът написа в Twitter, че ще свали компанията от пазара.
Миналата седмица SEC отхвърли призива на Мъск да спре надзора върху публикациите му в социалната платформа, като заяви, че ще продължи да извършва мониторинг върху заявките на Мъск по отношение на най-големия електромобилен производител в света.