fallback

Япония ускорява разработката на свръхмалки електромобили, притисната от Китай

Глобалните продажби на тези коли може да нараснат до 500 милиона броя годишно

12:12 | 31.01.22 г.

Водещите японски автомобилни производители се готвят да пуснат в продажба електрически версии на популярните сред потребителите в островната страна кей автомобили, ускорявайки прехода към по-екологичен транспорт в третата по големина икономика в света, пише Nikkei Asia Review.

Nissan Motor Co. и Mitsubishi Motors Corp. водят в надпреварата за електрифициране на малките  коли, които пасват идеално за пътищата на Япония и които почти изцяло се произвеждат в местни фабрики. Двете компании планират да пуснат електрически кей автомобил, разработен от тяхното съвместно предприятие NMKV в началото на новата фискална година, започваща през април, като концептуалната версия на превозното средство ще бъде представена този месец на автомобилно изложение близо до Токио. 

„[2022 г. ще бъде] първата година за електрическите кей автомобили“, изтъква изпълнителният директор на Mitsubishi Motors Такао Като.

Новият модел на съвместното предприятие ще предлага пробег от 170 км с едно зареждане на батерията и ще се предлага за около 2 милиона йени (17 500 долара) след приспадане на държавните субсидии. Пробегът е значително по-малък от този, предлагат от стандартните електромобили на Nissan, като неговият кросоувър Ariya може да измине 610 км с едно зареждане на батерията. Въпреки това цената на кей автомобила ще бъде значително по-ниска от 5,39-те млн. йени за Ariya.

Благодарение на субсидиите и по-ниските данъци кей колите се превърнаха в достъпна опция за много японски потребители, особено в селските райони, където общественият транспорт е ограничен. Сега те представляват около 40% от всички продавани нови автомобили в страната.

Според проучване на Японската асоциация на автомобилните производители (JAMA) 75% от собствениците на кей автомобили използват своите превозни средства "почти всеки ден" за задачи като пазаруване и пътуване до работното място.

кей

Honda N-Box. Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Honda Motor Co. цели да пусне електрически кей автомобили през 2024 г., докато Suzuki Motor и дъщерното дружество на Toyota Motor Daihatsu Motor планират да представят такова превозно средство до 2025 г. на цена от около 1 млн. йени.

Малките евтини електромобили вече набират популярност в Китай, най-големият автомобилен пазар в света. Електрическият Hongguang Mini, който се предлага на цена от 4500 долара, е продаден в над 364 хил. броя през първите 11 месеца на 2021 г., според данни на SNE Research. С това той оглавява продажбите на електромобили в страната, като в глобален план изостава единствено от Model 3 на Tesla.

Анализаторите очакват свръхмалките електрически модели да продължат да набират популярност в световен мащаб. Шигенобу Нагамори, председател на японския производител на автомобили Nidec, заяви, че появата на Hongguang Mini е „посоката, в която се движи автомобилната индустрия“. Той добавя, че общите глобални продажби на този вид автомобили вероятно ще нараснат от около 90 милиона броя годишно в момента до 500 милиона броя, като евтините мини електромобили ще се позиционират силно в региони като Африка, Югоизточна Азия и Латинска Америка.

Hongguang

Hongguang Mini. Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Според него конкуренцията ще се ожесточи, особено след като все повече компании се насочват към електрическата мобилност.

Японската технологична група Sony обяви през януари планове за създаване на нов бизнес за електрически автомобили. В световен мащаб добре финансирани стартъпи и интернет гигантите се фокусират върху разработването на електромобили.

Засилен интерес има и към търговските електрически превозни средства.

Sagawa Express, дъщерно дружество на японската SG Holdings, обяви, че ще замени 7500 конвенционални кей автомобили, които използва за доставки, с електрически коли, произведени от китайската компания Guangxi Automobile Group.

SBS Holdings, друга японска логистична фирма, ще придобие 5000 малки електрически коли от китайската DFSK, дъщерно дружество на държавната група Dongfeng Motor.

Нарастващият регулаторен натиск в автомобилния сектор на Китай принуждава все повече местни компании да се насочат към електрическата мобилност.

Според Сейджи Сугиура, старши анализатор в Tokai Tokyo Research Institute, корпоративните клиенти ще бъдат основният пазар за електрически кей автомобили в началото, отбелязвайки, че фактори като по-кратък живот на батерията в студените селски райони и липсата на развита зарядна инфраструктура ще попречат по-бързото налагане на тези превозни средства сред потребителите.

В дългосрочен план анализаторите също предупреждават, че притокът на евтини мини електромобили от чужбина може да застраши текущата пазарна доминация на изгражданите в Япония кей автомобили.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:03 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още