fallback

Какво се крие под капака на плановете на автомобилните концерни за електромобилите?

Целите за продажбите са сигнал за това, как и за какво една компания мисли, докато научноизследователската дейност е вектор, посока, която компанията проучва

16:21 | 05.08.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нови стандарти за въглеродните емисии от автомобилната индустрия и цели за продажбите на електрически превозни средства се очаква по-късно в четвъртък да обяви администрацията на американския президент Джо Байдън. В дискусиите ще се включат и производителите от Детройт, които се очаква да се ангажират с целта от най-малко 40-процентен дял на електромобилите от общите продажби до края на десетилетието, пише Bloomberg.

Подобна цел звучи доста амбициозно, но всъщност е в съответствие с това, което големите автомобилни производители вече обещаха. Ford Motor Co. си постави цел от 40%, като с подобна цел се ангажира и Stellantis, сформирана след сливането между Fiat Chrysler Automobiles и PSA Group.

Германската автомобилна група Volkswagen AG вдигна летвата със стратегия, която трябва да ѝ осигури 70-процентен дял на електрическите коли от общите продажби до 2030 г.

EV1

Но сами по себе си целите за продажбите не променят нищо. Инвестициите правят това.

BloombergNEF следи отблизо инвестициите на автомобилните производители в електрическата мобилност, както и в цифровите инициативи, като интелигентни превозни средства и програми за автономно шофиране. Петте най-големи американски и европейски автомобилни концерни са ангажирали десетки милиарди долари за електромобили и цифрови инициативи.

Когато автомобилните компании казват, че ще „инвестират“ или „харчат“, те говорят за две неща: научноизследователска и развойна дейност (R&D) и капиталови инвестиции.

ЕЖ4

R&D са свързани с изследването на нови технологии и изготвяне на нов дизайн. Капиталовите разходи в същото време се отнасят за оборудването и инструментите, необходими за изграждането на нови проекти в мащаб.

Въз основа на техните обещания за продажбите и капиталовите разходи, може да се каже, че автомобилните производители са силно ангажирани с електромобилите. Но този ангажимент е още по-силен, когато разглеждаме капиталовите показатели не като абсолютни (големи) числа, а като части от общата им инвестиция.

На годишна база инвестиционните планове на Volkswagen, Stellantis и GM представляват повече от половината от техните R&D дейности и капиталови разходи през миналата година. Ford е плътно след тях; Mercedes-Benz отстъпва леко въпреки агресивната си цел относно продажбите на електромобили.

EV3

Капиталовите разходи са толкова важни, защото са кулминацията на дългосрочното планиране на бъдещето на производителя.

Стратегиите са гъвкави, както и изследванията, но капиталовото оборудване - закупено и конфигурирано за конкретни дизайни и модели - е сравнително непроменливо - капиталовите разходи за производителите на електрически превозни средства са обещание, което не може лесно да бъде отменено или пренастроено.

Целите за продажбите са сигнал за това, как и за какво една компания мисли. В същото време R&D са вектор, посока, която компанията проучва. Капиталовите разходи са повече от това. Те са съдба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:54 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още