fallback

Tesla в S&P 500: Три важни неща за инвеститорите

Поради размера на фирмата и нестабилността на нейните акции добавянето на Tesla може да разтърси пазара по допълнителни, непредсказуеми начини, твърдят търговци

09:04 | 21.12.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Tesla Inc. официално ще се присъедини към S&P 500 в понеделник, което причини и силна борсова сесия в петък следобед.

Производителят на електрически автомобили ще бъде най-голямата фирма по пазарна стойност, която някога се е присъединявала към S&P, най-често проследявания индекс на акциите. Включването на Tesla ще подтикне десетките индексни фондове, които следят S&P, да се стремят да закупят акции за десетки милиарди долари на цената на затваряне в петък, в опит да проследят индекса възможно най-близо. Поради размера на фирмата и нестабилността на нейните акции добавянето на Tesla може да разтърси пазара по допълнителни, непредсказуеми начини, твърдят търговци.

Говорител на S&P Dow Jones Indices, който контролира S&P 500, заяви пред Wall Street Journal, че компанията се е консултирала с участниците на пазара и е съобщила за добавянето на пазара „далеч преди типичните промени в индекса“.

Ето за какво да внимават инвеститорите днес:

1. Четирикратното магьосничество

Добавянето на Tesla към S&P 500 съвпада с т. нар. събитие четирикратното магьосничество, което се случва четири пъти годишно и се отнася до деня, в който опциите и фючърсите както върху индексите, така и върху акциите изтичат едновременно. Тези големи обеми ще повишат ликвидността и вероятно ще помогнат за по-плавното добавяне на Tesla към S&P, твърдят търговците.

Tesla ще бъде шестата по големина компания в индекса със стойност от 622 милиарда долара, след като повиши стойността си с почти 700% тази година. RBC Capital Markets изчислява, че около 3% от активите за приблизително 4,7 трилиона долара, които пасивно проследяват S&P, са търгували в петък. Това е тройно повече от последното ребалансиране на S&P през септември.

2. Грешки в проследяването

Индексните фондове, проследяващи S&P 500, имаха малък прозорец в петък, за да купят много акции на Tesla. Ако в крайна сметка са закупили твърде много или твърде малко или не са успели да получат цената на затваряне, разликата ще се регистрира като така наречената грешка при проследяване, отразяваща ценовата разлика между покупките на даден фонд и тези на индекса, който той проследява. Мениджърите на фондове не ги харесват, тъй като им е по-трудно да постигнат своите целеви показатели.

Индексните фондове планираха да направят най-многото, ако не и всички, от своите сделки за Tesla в края на петъчната сесия, за да съответстват на цената на S&P, заявиха няколко търговци и инвеститори. Но през последните седмици някои инвеститори се усъмниха дали достатъчно на брой продавачи ще дойдат на масата за преговори, като се има предвид прочутата страстна база от фенове на Tesla и огромното количество покупки на пасивни инвеститори.

3. Пазарът на деривати

Търговците ще наблюдават и как гигантското допълнение ще развихри пазара на деривати. Акциите на Tesla са почти три пъти по-волатилни от S&P тази година, средно с 4,1% дневен ход спрямо средния на идекса от 1,4%. Волатилността е с ключов принос за ценообразуването на опциите, което означава, че добавянето на Tesla може да повлияе на цените на договорите за опции, обвързани с S&P 500, заедно с други мерки за деривати, твърдят търговци и анализатори. Точното въздействие е неясно и ще зависи от това колко волатилна продължава да бъде цената на акцките на Tesla, както и от това до колко е корелирана с останалите съставни части на индекса, казват търговците.

„Имате много по-нестабилен член - в значителен мащаб - който се присъединява към индекс и няма реални доказателства или исторически прецедент за това“, казва Джем Карсан, старши управляващ партньор в хедж фонда Aegea Capital Management LLC, който търгува с опиции за Tesla. „Те трябва да си влияят един на друг“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:48 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още