Саудитският държавен фонд вероятно е повече от разочарован: малко преди рекордното увеличение на стойността на акциите на Tesla фондът за публични инвестиции (PIF) продаде почти всички свои акции (99,5 процента) на производителя на електрически автомобили.
През третото тримесечие на 2019 г. фондът все още притежаваше повече от 8,12 милиона акции, докато в момента има само 39 000 акции, цитира данни на американския борсов оператор Bloomberg. Акциите биха стрували повече от 7 милиарда долара след текущото рали. Не е известно защо суверенният фонд се е отказал от по-голямата част от 4,9-процентовия си дял в Tesla.
Саудитците бяха „заподозрени“, че ще помогнат в краткотрайните усилия на Илон Мъск да свали Tesla от борсата преди година и половина. След като се появи медиен материал, че фондът е изградил дял за около 2 млрд. долара в компанията, главният изпълнителен директор Мъск написа в Twitter, че има „осигурено финансиране“ за изкупуването и свалянето на компанията от борсата.
Публикацията му събуди безспокойно сред саудитските мениджъри на фонда относно публичността, свързана с тяхната потенциална роля, твърдят пред Bloomberg източници, запознати с темата. Те са били недоволни от това, че Мъск е описал преговорите си с фонда в публикация в блога си от август 2018 г. и е използвал преговорите, за да се опита да оправдае твърдението си, че е намерил финансиране за делистването.
Инвеститори и анализатори смятаха принципно PIF за естествен финансов партньор. Освен че придоби дял от малко под 5% в Tesla, в последните години държавният фонд инвестира десетки милиарди долари в технологии, включително 45 млрд. долара във Vision Fund на SoftBank Group. Фондът разучава възможностите да участва в потенциална сделка, твърдяха тогава източници, които са запознати с плановете му, цитирани от Bloomberg. Но стойността от 82 млрд. долара на потенциалната трансакция означава, че Tesla все още ще има нужда да използва други източници на пари в брой.
Саудитският фонд обяви през септември 2018 г., че ще инвестира повече от 1 млрд. долара в Lucid Motors Inc., стартъп за електрически превозни средства, управляван от бившия главен инженер на Model S. Дни по-късно Комисията за ценни книжа и борси на САЩ заведе дело срещу Мъск, което в крайна сметка доведе до извънсъдебно споразумение, в рамките на което той и Tesla платиха глоби от по 20 млн. долара. Изпълнителният директор също така се отказа от ролята на председател на Борда за следващите три години.
Влиянието на Саудитска Арабия върху Силициевата долина бе взето на мушка след убийството на журналиста Джамал Кашоги през октомври 2018 г., за което Централната разузнавателна агенция на САЩ директно обвинява саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Uber Technologies Inc., който получи 3,5 млрд. долара през 2016 г. от саудитски фондове, беше подложен на особена критика.
В подадените до регулатора във вторник документи фондът съобщава, че през последното тримесечие неговият залог в Uber остава непроменен. Акциите на Tesla поскъпнаха с 24% до 968,99 долара във вторник, преди да се потопят внезапно в последните минути на търговия, което сви цената на акциите с над 100 долара и вкара ръста за деня в границата на 14%.