fallback

Ще се превърне ли Ford в „паднал ангел”?

Компанията вече има неинвестиционен рейтинг според една от трите водещи кредитни агенции

17:32 | 22.09.19 г.

Понижаването на рейтинга по дълга на Ford Motor Co. до неинвестиционен от кредитната агенция Moody's Investors Service по-рано този месец най-вероятно ще предизвика нова вълна от размишления сред инвеститорите за риска от силно задлъжнелите компании, които са се вкопчили в инвестиционните рейтинги, пише Брайън Чапата за Bloomberg.

Moody’s намали кредитния рейтинг на Ford с едно ниво – от Baa3 на Ba1. Ако рейтингът бъде понижен до неинвестиционен и от S&P Global Ratings или Fitch Ratings, компанията официално ще се превърне в „паднал ангел“, а дългът й ще бъде отнесен към индексите на облигации с висока доходност.

Добрата новина за тези, които държат част от около 84-те милиарда долара публични облигации и заеми на компанията, е, че другите две големи агенции за кредитен рейтинг оценяват автомобилния производител с BBB - две стъпки над спекулативния рейтинг. И двете обаче поддържат отрицателни перспективи по дълга на Ford (каквато имаше и Moody's преди понижението), като не е без прецедент рейтингът на дадена компания да бъде намаляван с две или повече степени наведнъж. 

Moody's обаяви, че понижението отразява „слабото генериране на кеш и печалба вероятно заради това, че компанията преследва дълъг и скъп план за преструктуриране. ... Ford предприема това преструктуриране от слаба позиция, след като мерките за паричния поток и маржовете на печалба са под нашите очаквания и под резултатите на автомобилни производители с инвестиционен рейтинг."

Но пасажът, който ще привлече вниманието на по-широкия кредитен пазар, е следният:

„Ерозията в представянето на Ford е настъпила през период, в който глобалните условия в автомобилния бранш са били доста здравословни. Сега Ford е изправена пред предизвикателството да се справи с тези оперативни проблеми, след като търсенето на основните пазари се смекчава, а автомобилната индустрия се бори с безпрецедентен темп на промени."

Не е трудно да се пренесат този вид разсъждения и към редица други легендарни компании, обременени с големи купища дълг, докато се борят да се адаптират към промените в бавна, но стабилна икономика. Конгломератът General Electric, с дълг от над 100 милиарда долара, веднага идва на ум. Не забравяйте, че именно GE подтикна Скот Майнърд от Guggenheim Partners да туитне в края на миналата година, че „сривът в инвестиционния клас рейтинги започна“.

Това очевидно не се случи, след като американските корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг донесоха повече от 13% през тази година. Тези, които имат инвестиции в облигации с рейтинг ВВB, отбелязаха малка победа, заявявайки, че истерията относно масовото понижене на рейтинги е преувеличена, особено след като Федералният резерв започва отново да понижава лихвите.

За да бъдем честни, спекулациите за потенциално понижаване на рейтинга на Ford съществуваха още преди Майнърд да направи своята мрачна прогноза. Моли Смит от Bloomberg News преди 10 месеца цитира портфолио мениджър, който казваше, че Ford води „война на много фронтове“ и че „има по-голям шанс тя да завърши с неинвестиционен рейтинг“.

Това вече е факт, поне що се отнася до Moody’s. Ръководството на Ford ще трябва да изчака да види дали това понижение на рейтинга ще накара и останалите кредитни агенции да последват примера. За инвеститорите в облигации наболелият въпрос е, че Ford има много от същите характеристики, които ги бяха уплашили не много отдавна. Те ще трябва да решат дали рискът, който те игнорираха през по-голямата част от тази година, не заслужава още една преоценка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:12 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още