fallback

Мрачно настроение цари на парижкия автосалон

Според експерти пикът на възстановяването на автомобилния пазар вече е отминал

13:49 | 02.10.14 г.
Автор - снимка
Създател

Нощта преди откриването на автомобилното изложение в Париж е и нощ на събирането на праха. Имиджът на автомобилната индустрия в Париж не трябва да бъде помрачен от нито едно петънце, драскотина или песъчинка. Но студентите с парцалите за почистване на праха, които обикалят из щандовете, не могат да скрият основния проблем за индустрията – браншът, който едва наскоро бе оптимист за европейския си бизнес, отново изпада в лошо настроение, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

A само преди няколко месеца – през пролетта, автомобилният бранш бе обхванат от празнично настроение. През март европейският браншови съюз ACEA докладва за ръст от около една десета за продажбите на нови автомобили спрямо същия месец на предходната година. По всичко изглеждаше, че желанието за купуване на нови коли се завръща у европейците. Но автомобилният експерт Питър Фус от Ernst & Young счита, че това е прибързана радост. За следващите месеци според него браншът „трябва да се настрои за продължителна стагнация на исторически ниските нива от миналата година“. 

А и настоящите цифри са далеч от успешните данни от пролетта: през август в ЕС са продадени само с 2,1% повече автомобили, отколкото през същия месец на миналата година, показва информация, предоставена от ACEA.

Поглеждайки назад, се оказва, че ситуацията е още по-драматична, отколкото изглежда на пръв поглед. С минирастежа автомобилната индустрия дори не е успяла да навакса това, което е загубила през същия месец година по-рано. По това време продажбите са се сринали с 5 процента. Предният месец е „вторият най-лош август за последните дванадесет години по отношение на новите продажби" казва Фус.

Степента на кризата в индустрията се доказва и от сравнително добрите резултати за цялата година досега. Въпреки че европейските власти са регистрирали от януари до август според ACEA с 6 процента повече автомобили, отколкото през същия период на 2013 г., все още това количество е с почти една пета по-ниско от продажбите през 2008 г.

„Париж няма да е празник на радостта", обобщава ситуацията автомобилният експерт професор Фердинанд Дуденхьофер. Той описва проблема на производителите на автомобили в Европа като "капан на растежа", провокиран преди всичко от конфликта в Украйна. Европа преминава през "третата голяма икономическа криза в рамките на по-малко от седем години", казва Дуденхьофер. Финансовата криза бе последвана от дълговата криза, а след това идва и кризата в Източна Европа. А всичко това се отразява пряко върху пазара на автомобили, счита той.

Според Дуденхьофер действителното състояние на индустрията е дори по-лошо, отколкото предполагат самите регистрации. Според експерта от януари до август само около 60 на сто от новорегистрираните превозни средства в Германия са отишли директно до крайните потребители, докато 39,6% от леките автомобили са били регистрирани от производителите, търговците на автомобили и рент-а-кар компании. За него те са "чиста бизнес загуба".

Всичко това се отразява сериозно на производителите, които зависят от европейския масов пазар. Европейската дивизия на Ford наскоро представи нова изключително песимистична прогноза. За следващата година Ford все още очаква загуба от 250 милиона евро преди данъчно облагане в Европа. 

Opel също има причини да бъде нервен. Европейското дъщерно дружество на General Motors се хвали публично с кампанията си „Да премислим с главите си". В действителност в ЕС от януари до август то е продало с 8,6% повече автомобили, отколкото през същия период на миналата година. Но като цяло Opel не успява да убеди всички бивши клиенти на своята сестринска марка Chevrolet да си купят Opel. Като цяло броят на регистрациите на марките на General Motors се свива в ЕС от януари до август с 3 на сто.

А и прогнозите на експертите за бъдещото развитие на бранша могат да развалят настроението на изложителите в Париж.

„Съвсем възможно е вече да е минал пикът от възстановяването на автомобилния пазар в световен мащаб“, предупреждава Фус от Ernst & Young. Най-голяма загриженост представлява кризата в Украйна.

„Сегашната спирала от санкции и контрасанкции не обещава нищо добро за автомобилния бранш“. Дуденхьофер предвижда за тази година спад на продажбите в Русия, някогашната голяма надежда на индустрията, от около 15%. Дори за Западна Европа той очаква скромен ръст от 4,4% за тази година и стагнация за следващата.

А точно там, където от четвъртък представителите на бранша ще сверят часовниците си, интересът към новите коли остава на дъното – за Франция Дуденхьофер очаква нулев растеж поне до края на следващата година. Така че в Париж очевидно няма да чуем гърмежа на тапите от шампанско, заключава WSJ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:41 | 01.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още