Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск очаква продажбите на превозни средства на компанията да нараснат с 20% до 30% през следващата година. Той също така увери инвеститорите, че производителят подобрява основния си бизнес – да продава на печалба електромобили, съобщава Ройтерс.
Прогнозата, основаваща се на целта за „лек ръст“ на доставките през тази година, тласна акциите на компанията нагоре с 12% в следборсовата търговия в сряда. Благодарение на това Tesla пазарната капитализация се увеличи с около 80 млрд. долара.
Спадът в разходите за производство също е успокоение за инвеститорите, след като дългоочакваното представяне на т. нар. роботаксита на компанията по-рано през октомври не успя да ги впечатли.
„Никоя компания за електромобили дори не е печеливша“, каза Мъск в сряда. „И доколкото ми е известно, не е имало подразделение за електрическа мобилност на никоя компания, на която и да е съществуваща автомобилна компания, което да е печелившо. Така че е забележително, че Tesla е печеливша въпреки многото предизвикателства в автомобилния сектор“, коментира той.
Мъск каза още, че Tesla ще пусне своите автономни превозни средства, предлагащи платени пътувания, през следващата година, след като компанията получи регулаторно одобрение в Калифорния и Тексас.
По думите му продажбите на софтуера за автопилот на компанията са се увеличили значително след събитието, на което бе представено роботаксито.
Компанията каза в изявление по-рано, че остава фокусирана върху разширяването на гамата си от автомобили, намаляването на разходите и извършването на ключови инвестиции в проекти с изкуствен интелект (AI) и производствен капацитет.
„Добро решение“
Маржът на печалбата на Tesla за третото тримесечие от продажби на превозни средства, без да се включват регулаторните кредити, е нараснал до 17,05% от 14,6% през предходния период, според изчисления на Ройтерс. Очакванията бяха за 14,9%, според 24 анализатори, анкетирани от Visible Alpha.
Но финансовият директор на Tesla Вайбхав Танеджа заяви, че ще бъде „предизвикателство“ да се поддържат тези маржове през четвъртото тримесечие.
От компанията посочват, че разходите за труд и материали за производството на един автомобил са намалели до най-ниското си ниво от около 35 100 долара. Коригираната печалба от 72 цента на акция през третото тримесечие надмина средната оценка от 58 цента.
Цените на суровините, използвани за производството на батерии, спадат и от Tesla посочват, че разходите ѝ ще се понижат в резултат на това през тази година, като ефектът отслабва с времето.
Танеджа прогнозира капиталови разходи за над 11 млрд. долара за следващата година.
„Подобряването на данните като цяло сигнализира, че компанията може би най-накрая е намерила добро решение на уравнението за ценообразуването спрямо производствените разходи“, казва Томас Монтейро, старши анализатор в Investing.com. „Докладът също така намалява необходимостта от по-евтин модел“, допълва той.
Доставки
След като намали цените миналата година, Tesla започна да предлага изгодни опции за финансиране тази пролет, за да стимулира търсенето.
Компанията вече е доставила 1,29 млн. автомобила през първите девет месеца на годината. Сега трябва да е готова с още 514 925 превозни средства, за да бие миналогодишния си рекорд.
Приходите за тримесечието от юли до септември са 25,18 млрд. долара при прогнозирани 25,37 млрд. долара, според данни от LSEG. Бяха отчетени продажби за 23,35 млрд. долара през съответното тримесечие на 2023 г.
Tesla заяви, че е отчела и второто си най-добро тримесечие, що се отнася до приходите от регулаторни кредити. Този показател е нараснал с 33% на годишна база до 739 млн. долара, което обаче е спад спрямо 890 млн. долара през второто тримесечие.