Турция е подписала споразумение с китайския производител на електрически автомобили BYD за изграждането на завод на стойност 1 млрд. долара в западната част на страната, съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с плана.
Очаква се президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган да обяви сделката в понеделник (8 юли) по време на церемония в провинция Маниса, където ще бъде построена фабриката, добавят източниците.
BYD е най-продаваната автомобилна компания в Китай и се нарежда на второ място по продажби на електромобили в света след Tesla.
Новият завод може да осигури на BYD по-лесен достъп до Европейския съюз (ЕС), с който Турция има митническо споразумение. По-рано тази седмица ЕС повиши митата върху вноса на китайски електромобили до 48%. Това означава, че BYD може да избегне въпросните мита, ако внася в блока произведени в Турция електрически модели.
Отделно Турция предлага широк пазар, на който електромобилите формират 7,5% от общите продажби на леки коли през 2023 г. Страната е с население от близо 90 млн. души.
В петък Турция облекчи наскоро наложените мита върху вноса на китайски моторни превозни средства в опит да насърчи инвестициите. Това е предшествано от разговори между Ердоган и президента на Китай Си Дзинпин по време на среща на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана, Казахстан.
Междувременно BYD откри завод за електромобили в Тайланд – първия за компанията в Югоизточна Азия. Освен това производителят изгражда фабрика в Бразилия и обмисля друга в Мексико. Освен със завода в Унгария, BYD все още няма силно установено присъствие в Европа.
Плановете на BYD в Турция подчертават стремежа на компанията да бъде по-близо до големите пазари, осигурявайки си място за растеж.
В началото на месеца стана ясно, че BYD e продала рекорден брой електрически и хибридни автомобили през второто тримесечие, тъй като намаленията на цените и напредналите технологии са подтикнали потребителите към нови покупки. Концернът е продал близо 1 млн. превозни средства, от които 426 хил. представляват изцяло електрически коли. Износът е нараснал до над 100 хил. автомобила за първи път в рамките на едно тримесечие, докато търговското напрежение със САЩ и Европа се засилва.