Германският автомобилен концерн Volkswagen Group обяви, че звеното му за производството на батерии е отчело обещаващи резултати по отношение на твърдотелните клетки - победа за базираната във Волфсбург компания, която се стреми да направи по-ефективни и достъпни електромобили, пише Bloomberg.
Прототип на твърдотелна батерия, разработен от американския стартъп QuantumScape, „значително надхвърли“ целите на индустрията в последните тестове, изтъква VW.
По време на тестове на звеното на германската група за батерии PowerCo, продължили няколко месеца, технологията е отбелязала само 5% загуба на капацитет за съхранение на енергия след повече от 1000 цикъла на зареждане, което се равнява на около 500 хил. изминати километра.
VW казва, че индустриалните цели за тази фаза на развитие са 700 цикъла на зареждане и максимална загуба от 20 процента капацитет.
„Това са много обнадеждаващи резултати“, изтъква ръководителят на PowerCo Франк Бломе, цитиран от Bloomberg. „Крайният резултат от тази разработка може да представлява акумулаторна клетка, която позволява дълъг пробег, може да се зарежда супер бързо и практически не остарява“, добавя той.
QuantumScape се стреми да пусне клетката на пазара „колкото е възможно по-бързо“, споделя от своя страна основателят и главен изпълнителен директор на концерна Джагдийп Сингх. Но увеличаването на производството на автомобилни батерии се оказа трудно и накара компанията да наблегне повече на батериите за потребителска електроника.
Производителите на електромобили и батерии се надпреварват да комерсиализират нови технологии, включително аноди от следващо поколение и натриево-йонни и твърдотелни батерии, за да захранват електромобилите с по-малко разходи и по-ефективно. Японската група Toyota си партнира с нефтопреработвателната и нефтохимическата компания Idemitsu Kosan Co. за комерсиализиране на твърдотелни батерии, които се очаква да се появят на пазара след 2027 г., докато дъщерното дружество на китайския производител на електромобили BYD Co. изгражда съоръжение за натриево-йонни батерии като част от съвместно предприятие в източната част на Китай.
Твърдотелните батерии заменят конвенционалния течен електролит и сепаратора, две силно запалими части на конструкцията, с твърд сепаратор, изработен от керамика, стъкло или полимери. Тази иновация, ако се докаже, че работи в икономически мащаб, може да направи батериите за електромобили по-безопасни, по-малки и да осигури възможност за по-бързото им зареждане.
Резултатите от теста, извършен в лабораториите на PowerCo в Германия, бяха разкрити първоначално от QuantumScape по време на представяне на финансовия отчет на компанията за третото тримесечие през октомври. Компанията не споменава Volkswagen, най-големия ѝ клиент и основен акционер, по време на отчета.