Китайският производител на електрически превозни средства Nio е инвестирал в стартъп компания, която разработва технологии за термоядрен синтез, съобщава Ройтерс, цитирайки източник, запознат с темата.
Компанията Neo Fusion разработва технологии, които имат за цел да осигурят контролиран термоядрен синтез за търговски цели в световен мащаб след две десетилетия, споделя източникът.
С капитал от 5 млрд. юана (723,37 млн. долара), Neo Fusion е 50% собственост на държавните китайски енергийни компании и инвестиционни подразделения, базирани в източнокитайската провинция Анхуей, става ясно от регулаторни документи, видени от Ройтерс.
Nio инвестира 995 млн. юана за придобиването на дял от 19,9%, докато Nio Capital, инвестиционната фирма, основана от главния изпълнителен директор на Nio Уилям Ли, влага 505 млн. юана за дял от 10,1% в Neo Fusion.
Електромобилният концерн иска да подкрепи научноизследователската и развойната дейност и комерсиализацията на технологията за ядрен синтез, като финансира този проект, който се очаква да привлече повече стратегически и финансови инвеститори на етапи, изтъква Nio пред Ройтерс в петък.
Смята се, че един ден термоядреният синтез може да помогне на света да намали емисиите, свързани с изменението на климата. За разлика от днешните ядрени реактори , които разчитат на делене, технологията може да генерира енергия, без да произвежда дълготрайни радиоактивни отпадъци.
Технологичният напредък през последните години я доближава до търговска експлоатация, предизвиквайки инвестиционна вълна сред компании и правителства в световен мащаб, включително в САЩ, Япония и Китай, които искат да доминират в следващото поколение енергийни технологии.
Инвестицията на Nio също така подчертава амбициите на младия производител на електромобили в енергийния сектор.
Макар някои хора да критикуват станциите за смяна на батерии като скъпа инвестиция, Nio твърди, че този метод е едновременно по-бързо решение за захранване на електромобилите и съоръжение за съхранение на енергия за подобряване на стабилността на електрическата мрежа.
Компанията също така разработва технологии за батерии и планира да изгради завод за клетки с годишен капацитет от 40 гигаватчаса в град Хъфей, провинция Анхуей, припомня Ройтерс.