Липсата на полупроводници в автомобилната индустрия, която започна да помрачава производството от 2019 г., е ударила най-тежко Toyota и Stellantis, пише Automobilwoche.
В същото време изгубеното производство на General Motors, Renault-Nissan и Volkswagen заради дефицита възлиза общо на около един милион автомобила през последните две години. Американската консултантска фирма AutoForecast Solutions (AFS) изчислява загубите в проучване, озаглавено: „Анализ на въздействието на недостига на полупроводници върху глобалната автомобилна индустрия“, публикувано във вторник.
Като цяло президентът на AFS Джоузеф Маккейб вижда "светлина в края на тунела" в своя анализ. „Обемът, загубен поради недостига на чипове, намалява, но много потребители продължават да получават незавършени превозни средства“, изтъква той. За текущата година AFS очаква свързаната с чипове загуба на производство да достигне 220 хил. автомобила, което би означавало значително намаление в сравнение с предходните години.
Проблемът засяга 449 производствени съоръжения по света, като до момента общото загубено производство заради недостига на чипове достига 15,76 млн. автомобила по целия свят.
AFS обаче има различна база за изчисление, която взема предвид и дългосрочните последици. Следователно компанията заключава, че общо 17,77 млн. превозни средства са били засегнати през този период. Според информацията общо 8,78 млн. планирани за производство автомобила остават само на чертеж от началото на 2021 г. досега.
Ford губи "безвъзвратно" много обем
Анализът на кризата с чиповете показва, че не всички производители на автомобили са били и са засегнати от недостига на чипове по един и същи начин. Според AFS Toyota, Stellantis Group и алиансът Renault-Nissan-Mitsubishi са най-тежко засегнатите представители на индустрията. Но Volkswagen, Ford и Honda също претърпяха значителни производствени загуби поради дефицита.
Ситуацията във Ford е особено мрачна, тъй като според AFS делът на „невъзстановимия производствен обем“, свързан с чипове, е особено голям при компанията. Безвъзвратно загубените обеми на Stellantis и General Motors се доближават до тези данни.
От друга страна, Hyundai и китайските производители като цяло преминават през кризата, понасяйки най-малко щети.