Tesla Inc. ще създаде свой международен инженерен щаб в Калифорния в знак на подновено сътрудничество между компанията за електрически превозни средства и щата, на който главният изпълнителен директор Илон Мъск обърна гръб, съобщава Bloomberg.
Автомобилният концерн се мести в бившата централа на HP Inc. в Пало Алто, обяви милиардерът заедно с губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм.
Tesla очаква в комплекса да работят около 1400 служители.
Съвместното изявление предполага затопляне на охладнелите отношения между Мъск и Калифорния, след като предприемачът премести централата на Tesla от Пало Алто в Остин, Тексас, през 2021 г.
Въпреки че компанията продължава да разширява своя отпечатък в щата - Tesla вече има повече от 47 хил. служители там - Мъск описа Калифорния като място, което налага твърде много регулации, подхранва съдебните спорове и предлага високи данъци.
„Светът, който създадохме, сега се състезава срещу нас и не можете да почивате на лаврите си“, изтъква от своя страна Нюсъм в забележки, предавани на живо от акаунта на Tesla в Twitter. По думите му Калифорния се е ангажирала с Tesla и е подкрепила компанията чрез политики, създадени от мощната Комисия по въздушните ресурси (CARB) на щата.
Когато Мъск обяви, че се е преместил в Тексас през декември 2020 г., той каза, че Калифорния се е самозабравила и е приела успеха си за даденост. Когато Tesla последва примера му 10 месеца по-късно, Мъск се позова на ограниченията, с които се сблъсква компанията в района на Сан Франциско по отношение на разширяването си.
Все пак Мъск благодари на Нюсъм в сряда, изтъквайки, че той е един от първите потребители, които са внесли депозит от 100 хил. долара за модела Roadster, който Tesla произвежда от 2008 г.
„Горд съм – и винаги е било така – че Tesla е калифорнийска компания“, подчерта от своя страна Нюсъм.
Въпреки че губернаторът на Калифорния редовно се сблъсква с консерваторите по редица политически теми, той подбира думите си по адрес на Мъск. Когато Tesla премести централата си в Тексас, Нюсъм каза, че изпитва „благоговение и дълбоко уважение“ към изпълнителния ѝ директор.
Лидерът на Калифорния отдавна твърди, че Tesla е успяла да стане най-големият производител на електромобили в света благодарение на щатската подкрепа. Нюсъм възхвалява Калифорния като икономическа сила, която превъзхожда т.нар. „червени щати“, включително Флорида и Тексас, по отношение на работните места, производителността, богатството и иновациите, като същевременно служи като бастион на толерантността и прогресивните социални политики.
Стоейки до Мъск, Нюсъм подчерта собствения си произход като предприемач, който е имал своя дял от разочарованието от регулациите и бюрокрацията в Калифорния. Преди Нюсъм да бъде избран за кмет на Сан Франциско през 2003 г., той управлява винарни и ресторанти под марката PlumpJack.
Нюсъм се пошегува, че е могъл да си позволи онази първоначална вноска за Roadster, когато е бил в частния сектор. Като губернатор заплатата му е 209 747 долара, значително по-малко, отколкото е получавал като собственик на бизнес.
„Сега имам пенсия“, посочи Нюсъм пред Мъск, който се нарежда на второ място в света по лично богатство според индекса на милиардерите на Bloomberg.