Според Министерството на икономиката на Бранденбург Tesla се е отказала от плановете си да произвежда цялостни батерии в Германия. Вместо това производителят на електрически автомобили иска да извърши някои производствени етапи в САЩ, където има данъчни стимули, обясни министерството, цитирано от N-tv.
Първоначално американският автомобилен производител планираше да произвежда цялата батерия в завода в Грюнхайде, Бранденбург, с пиков капацитет от над 50 гигаватчаса годишно. Въпреки това, поради данъчните облекчения в САЩ за производителите на електромобили, които използват батерии, произведени в САЩ, Tesla е променила курса.
„Tesla започна да произвежда батерийни системи в Грюнхайде и се подготвя да произвежда компоненти за батерийни клетки. Компанията е дала приоритет на по-нататъшните производствени стъпки в САЩ, тъй като данъчната рамка там е по-благоприятна", се казва в изявлението на Министерството на икономиката на Бранденбург. Tesla все още не е коментирала темата.
Законът за намаляване на инфлацията (IRA) на САЩ субсидира производството на батерии до степен, при която за европейските компании е по-изгодно да обособят фабрики на американска територия.
По-рано главният изпълнителен директор на компанията Илон Мъск обяви берлинската гигафабрика за най-голямата фабрика за батерии в света. При откриването през март 2022 г. той заяви, че заводът за батерии ще достигне серийно производство до края на 2023 г.
Tesla изпитва затруднения с увеличаването на производството на 4680 батерийни клетки в заводите си във Фримонт, щата Калифорния, и Остин, щата Тексас, което експертите отдават на новите и недоказали се още технологии.
В края на януари производителят на електромобили беше обявил, че ще инвестира над 3,6 млрд. долара в разширяването на своя комплекс в Невада, за да изгради две нови фабрики - едната за масово производство на дълго отлагания електрически камион Semi, а другата - за производство на новата батерийна клетка 4680.