Повече от 40 производители, спедитори и индустриални групи, включително Siemens, Maersk и Unilever, призоваха Европейския съюз (ЕС) да задължи всички тежкотоварни превозни средства да бъдат въглеродно неутрални до 2035 г., съобщава Ройтерс.
В писмо, публикувано в четвъртък, групата изтъква, че подписалите го „призовават Европейската комисия (ЕК) да задължи всички нови камиони на пазара от 2035 г. да не отделят емисии с 5-годишно изключение за специализираните моторни превозни средства като бетоновози и камиони за пренос на дървен материал, за които ще е нужно повече време за разработване на екологични версии в мащаб.
Стратегията за нулеви емисии „ще определи колко бързо ЕС ще премине от замърсяващи камиони, задвижвани с изкопаеми горива, към чисти алтернативи без емисии и дали ЕС ще води или ще изостане в този неизбежен индустриален преход“.
В момента ЕК работи върху предложения за цели за намаляване на въглеродния диоксид за камиони и зарядна инфраструктура с фокус върху водорода и електричеството.
ЕС вече предложи ефективна забрана за продажбата на леки автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 г.
И докато на пазара на леки коли електрическото задвижване вече разполага с разнообразна гама, при тежкотоварния транспорт опциите са силно ограничени.
Подписалите писмото изискват от ЕК да повиши целта за намаляване на въглеродния диоксид за камионите до 2030 г. до 65% спрямо нивото на емисиите през 2019 г. в сравнение с предишната цел за 2030 г. за намаление от 30%. Те също така призоваха блока да постави нова междинна цел за намаляване с 30% до 2027 г.
Групата също така каза, че ще е необходима „целенасочена финансова подкрепа“, за да се компенсират „по-високите първоначални разходи за закупуване на електрически камиони, по-специално за пазарните лидери и за малките и средни компании“.
През 2014 г. ЕК прие стратегия за намаляване на разхода на гориво и емисиите на въглероден диоксид от камионите, градските и междуградските автобуси. Емисиите от тежкотоварния транспорт представляват една четвърт от тези в целия автомобилен транспорт и 5% от общите емисии на парникови газове в ЕС.
Прогнозите сочат, че ако политиката за борба с вредните емисии от тежкотоварния транспорт не се промени, през периода 2030—2050 г. равнището им в ЕС ще остане близко до това понастоящем, т.е. с около 35 % по-високо в сравнение с 1990 г.