Президентът на Русия Владимир Путин призова правителството да наложи контрол върху цените на автомобилите, след като представител на индустрията заяви, че санкциите на Запада могат да свият годишните продажби под 1 млн. превозни средства за първи път в историята.
Продажбите на автомобили в страната намаляват с над 60% към момента тази година, като обемите може да се окажат по-малко от една четвърт от тези преди десетилетие, според Максим Соколов, ръководител на най-големия руски производител на автомобили „АвтоВАЗ“.
Част от тазгодишния спад се дължи на оттеглянето на чуждестранните производители като Renault и Mercedes-Benz, както и на срива в търсенето поради масовата мобилизация заради конфликта в Украйна.
В основаната на пазарния спад стои обаче пониженият стандарт на живот сред руснаците и по-високите цени, както и проблемите около осигуряването на произведени отвъд граница автомобилни части на фона на множеството санкции срещу Москва.
Поради недостига на компоненти най-новият модел „Лада“ слезе от производствената линия без въздушни възглавници и антиблокиращи спирачни системи.
Разговаряйки с високопоставени служители, Путин призна, че ситуацията "не е лесна" и поиска от правителството да помисли за по-достъпни коли, което предполага, че цените се повишават несправедливо.
„Обръщам внимание на необходимостта от постоянен контрол върху ценообразуването, за да не може при тези затруднения, които всички усещаме, включително и логистиката, да не се злоупотребява и да не се повишават неоснователно цените на пътните превозни средства“, изтъква руският държавен глава.
Министърът на търговията Денис Мантуров заяви пред Путин, че работата на производствените линии на руските автомобилни компании се ускорява - включително при „АвтоВАЗ“, ГАЗ, „Камаз“ и УАЗ.
Според Мантуров производството на "Москвич", марка от съветската епоха, която изчезва от полезрението след разпадането на Съветския съюз - ще бъде възобновено до края на месеца в бивш завод на Renault.
Той обаче отбелязва също, че пазарът е бил подкрепен от заеми и субсидии за производителите, добавяйки, че 55 хил. автомобила са били продадени с държавна подкрепа тази година.
Мантуров предлага да се разшири преференциалното финансиране на автомобили за военнослужещи, изтъквайки: „Днес можем да говорим за очертаваща се тенденция към възстановяване на индустрията“.
Соколов изрази значително по-скромен оптимизъм.
Според него броят на продадените коли в Русия тази година ще падне под 1 милион – за първи път в съвременната история на страната.
„Миналата година бяха малко над 1,6 (милиона). С Божията воля, тази година ще бъдат 670 000-700 000 (превозни средства)“, заяви Соколов.
За сравнение, през 2012 г. в страната са продадени около 3 млн. превозни средства, преди да започне спад, предизвикан до голяма степен от предходната вълна от санкции през 2014 г., когато Русия анексира Крим от Украйна.