Печалбата на Nissan Motor Co. за второто фискално тримесечие нараства с 45%, като японският автомобилен концерн рязко повиши целогодишните си прогнози, подкрепен от съкращаването на разходите, по-високия марж и по-слабата йена, съобщава Ройтерс.
Голямата тримесечна печалба е в рязък контраст с несигурността около начина, по който Nissan и неговия френски съюзник Renault Group възнамеряват да прекроят по-широкия алианс, в който влиза още Mitsubishi Motors.
Във вторник Renault обяви, че планира да удвои оперативния си марж през следващите години, докато се впуска в по-дълбоко преструктуриране, за да раздели бизнеса си с електрически автомобили и този с двигатели с вътрешно горене и да поеме външни инвеститори.
Френският автомобилен производител се опитва да убеди Nissan да инвестира в електромобилния си бизнес, предлагайки да намали своя дял в японската компания.
Разговорите с Renault продължават, споделя главният изпълнителен директор на Nissan Макото Учида по време на пресконференция относно финансовия отчет.
Компанията отчете оперативна печалба за второто фискално тримесечие в размер на 91,7 млрд. йени (630 млн. долара), което надхвърля пазарните очаквания за печалба от 88,2 млрд. йени, според анкета на Refinitiv.
Nissan повиши прогнозата си за оперативната печалба за цялата година до 360 млрд. йени от 250 млрд. йени преди това, което е над оценката на анкетирани анализатори за 335 млрд. йени.
„Глобални проблеми като недостига на полупроводници и прекъсванията във веригата на доставки, предизвикани от пандемията, както и растящите цени на енергията и суровините, оказаха по-голямо въздействие върху нашия бизнес, отколкото първоначално очаквахме“, признава Учида. „Въпреки тези предизвикателства обаче, нашите бизнес резултати показват стабилно възстановяване и надхвърлят прогнозите ни“, добавя той.
През октомври Nissan беше принуден да преустанови приема на нови поръчки за някои превозни средства в Япония поради продължаващите прекъсвания във веригата на доставки.
Междувременно се очаква обновяването на алианса Nissan-Renault да доведе до намаляване на дела на Renault в Nissan - в съответствие с желанията на японския автомобилен производител за по-равностойно партньорство.
Renault притежава 43% от Nissan, докато Nissan държи 15% от французите. Делът на Renault в Nissan може да бъде намален до 15%, според източници, запознати с дискусиите.
Освен това се очаква Nissan да купи дял в предприятието на Renault за електромобили, с кодово име Ampere, наред с други инвеститори, въпреки че френският автомобилен производител ще запази мажоритарен дял.