fallback

Автопроизводителите увеличават инвестициите в електромобилност до 1,2 трлн. долара

Размерът на средствата може да си съперничи с пазарната капитализация на компанията майка на Google

13:00 | 21.10.22 г. 3

Водещите световни производители на автомобили планират да вложат близо 1,2 трлн. долара до 2030 г. в разработване и монтаж на милиони електрически превозни средства, както и в производство на батерии и добив на суровини, сочи анализ на Ройтерс на данни от сектора.

Стойността на инвестициите в електрическа мобилност надхвърля предишните оценки на Ройтерс и е над два пъти по-голяма от най-смелата прогноза, публикувана до момента.

За да се постави тази сума в контекст, Ройтерс изтъква пазарната капитализация на Alphabet Inc., компания майка на Google, която възлиза на 1,3 трлн. долара.

Автомобилните производители вече представиха планове за производство на общо 54 млн. електрически превозни средства през 2030 г., което ще представлява повече от половината от глобалното производство, според анализа.

За да поддържат това безпрецедентно ниво на производство на електромобили, концерните и техните партньори, производителите на батерии, планират да инсталират 5,8 тераватчаса производствен капацитет за клетки до 2030 г., според данни от Benchmark Mineral Intelligence и самите автомобилни компании.

Към момента лидер е Tesla Inc., като главният ѝ изпълнителен директор Илон Мъск очерта дързък план за изграждане на 20 млн. електромобила през 2030 г., изискващи около 3 тераватчаса капацитет за батерии. Мъск сподели преди година, че Tesla вече работи върху по-малка платформа за превозни средства, чиято цел е да предложи електромобили на по-достъпни цени в сравнение с Model 3 и Model Y.

Въпреки че Tesla не е разкрила напълно своите инвестиционни планове, такъв експоненциален растеж на производството - 13-кратно увеличение спрямо очакваните 1,5 млн. превозни средства, които компанията се надява да продаде тази година - ще дойде на цена от стотици милиарди долари, според анализ на Ройтерс.

Германската група Volkswagen, въпреки че изостава от Tesla, също разкри амбициозни планове с хоризонт до края на десетилетието, влагайки над 100 млрд. долара, за да изгради глобалното си портфолио от електромобили. За целта компанията иска да изгради шест гигафабрики за  батерии само в Европа и да подсигури доставките на ключови суровини.

Японският концерн Toyota Motor Corp. ще инвестира 70 млрд. долара за електрифициране на своята продуктова гама. Плановете включват продажбата и производството на поне 3,5 млн. електрически коли с батерии до 2030 г. Стратегията предвижда и пускането в продажба на 30 електрически модела до края на десетилетието и електрифициране на цялото портфолио на Lexus.

Американската компания Ford Motor Co. продължава да увеличава разходите си за нови електромобили – към момента сумата възлиза на 50 млрд. долара - и планира да инсталира поне 240 гигаватчаса капацитет за производство на батерии съвместно със своите партньори. Целта е да се произвеждат около 3 млн. електромобила през 2030 г. – половината от общия производствен обем на Ford.

Германският производител на луксозни автомобили Mercedes-Benz предвижда най-малко 47 млрд. долара за разработка и сглобяване на електромобили, почти две трети от тях за увеличаване на глобалния капацитет за производство на батерии с партньори до над 200 гигаватчаса.

BMW, Stellantis и General Motors планират да инвестират по най-малко 35 млрд. долара за електромобили и батерии, като Stellantis представи най-агресивната програма за батерии: 400 гигаватчаса капацитет с партньори до 2030 г., включително четири завода в Северна Америка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:56 | 21.10.22 г.
fallback
Още от Новини виж още