Японският автомобилен производител Toyota Motor Corp. е започнал да сглобява автомобили в новия си завод в Мианмар, който беше спрял работа за повече от 19 месеца след военния преврат и по време на пандемията от коронавирус, съобщава Ройтерс.
Компанията посочва, че заводът, който е въведен в експлоатация на фона на масовото изтегляне на чуждестранни компании от Мианмар, е започнал да сглобява един или два пикапа Hilux на ден, работейки с части, изпратени до Мианмар през септември.
Редица мултинационални компании са изправени пред натиск да загърбят инвестициите си в Мианмар, за които се смята, че облагодетелстват военния режим в страната.
„Вярваме, че това отговаря на нашето първоначално намерение да допринесем за индустриалното развитие на Мианмар... и да подкрепим живота на нашите служители и техните семейства“, изтъкват от Toyota. „При тези обстоятелства ние непрекъснато полагаме всички усилия да спазваме всички съответни закони и разпоредби“, добавя компанията.
Първоначално заводът трябваше да отвори врати през февруари 2021 г., същия месец, в който военните направиха преврат, за да спрат Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чи да сформира ново правителство. Властта в страната премина в ръцете на главнокомандващия Мин Онг Хлаинг заради отказа на правителството да реагира на твърденията за масови изборни измами на вота през ноември, както и заради това, че управляващите не са отложили вота заради кризата с коронавируса.
Human Rights Watch призова Toyota и всички други компании, които искат да инвестират или да възобновят дейността си в Мианмар, да проведат надлежна проверка на правата на човека.
„Toyota със сигурност трябва да се въздържа от правене на бизнес с военни конгломерати от Мианмар... както и с техните дъщерни дружества“, изтъква Тепей Касаи от организацията.
Toyota посочва, че според вътрешно проучване нейният бизнес в Мианмар не е пряко свързан с държавни компании и такива, които имат връзки с военните, „във всички процеси от жизнения цикъл на автомобила“.
През юни японската компания за напитки Kirin Holdings заяви, че ще продаде своя дял в съвместно предприятие в Мианмар с местен партньор, свързан с армията.
Заводът на Toyota е в специалната икономическа зона Thilawa, производствен и логистичен център извън бизнес центъра Янгон, построен с японски инвестиции.
Решението на Toyota да започне производство там беше обявено за първи път от Nikkei.