BMW AG проучва нови инвестиции в слънчева, геотермална и водородна енергия, за да намали зависимостта си от природния газ, съобщава Ройтерс, цитирайки директора, отговарящ за производството в германската автомобилна група Милан Неделкович. Той предупреди в същото време, че ембаргото върху руския газ ще предизвика застой в автомобилната индустрия.
Концернът, който разчита на природния газ за 54% от потреблението си на енергия през 2021 г., проучва добавянето на соларни мощности към заводите си, както и транспортирането на водород за своята фабрика в Лайпциг, Германия.
„Водородът е много подходящ за намаляване или дори за пълно компенсиране на търсенето на газ“, изтъква Неделкович. „Нашата индустрия представлява около 37% от потреблението на природен газ в Германия“, добавя той.
Неделкович предупреди, че ако няма доставки на руски газ, не само BMW, но цялата автомобилна индустрия в Германия „ще спре“.
Плановете на най-големия производител на луксозни коли по пазарен дял в света отразяват по-широка подготовка, която тече в германската индустрия, за да се дистанцира от руския газ и да си осигури система за разпределяне на наличните доставки в случай на внезапно спиране на вноса на този вид енергия.
Планираният нов завод в Дебрецен, Унгария, за който BMW заяви, че ще бъде първата фабрика за автомобили в света, която ще работи изцяло без изкопаеми горива, ще разчита в голяма степен на слънчева енергия, посочва Неделкович, добавяйки, че автомобилният производител обмисля употребата и на геотермална енергия.
Геотермалната енергия е по-стабилна от зависимата от метеорологичните условия възобновяема енергия, но при нея липсват значими иновации, както и съществен растеж, за разлика от вятърната и соларната енергия. Това е така отчасти поради високите първоначални разходи и сложните процеси на лицензиране за сондиране.
Запитан за потенциала на ядрената енергия, която представлява около половината от енергийните доставки на Унгария, но бива отхвърляна в Германия, Неделкович каза: „Ядрената енергия може да бъде стабилизиращ фактор, особено в тези нестабилни времена. За нашето собствено производство ние разчитаме на регенеративни източници на енергия".