Главният изпълнителен директор на Tesla Inc Илон Мъск заяви в неделя, че американският производител на електрически автомобили и неговата космическа компания SpaceX са изправени пред значителен инфлационен натиск в областта на суровините и логистиката, съобщава Ройтерс.
В Twitter Мъск също така попита феновете си какви смятат, че са перспективите за темповете на инфлация и заяви, че неговите компании „не са сами", публикувайки статия, в която се казва, че конфликтът между Украйна и Русия е изпратил цените на суровините до най-високите им нива от 2008 г. насам.
Инвазията на Русия в Украйна покачва цените на металите, използвани в автомобилите - от алуминия в каросерията до паладия в катализаторите и висококачествения никел в батериите за електромобилите, а шофьорите вероятно ще са тези, които ще платят сметката.
Въпреки че металите все още не са обект на западните санкции, някои производители и доставчици на автомобилни части се въздържат от купуването на руски стоки, оказвайки още по-голям натиск върху производителите на автомобили, които вече и без друго изпитват недостиг на чипове и се сблъскват с по-високи цени на енергията.
Tesla & SpaceX are seeing significant recent inflation pressure in raw materials & logistics
— Elon Musk (@elonmusk) March 14, 2022Стимулирана от цените на жилищата, храните и горивата, потребителската инфлация в САЩ отбеляза най-силното си ускорение през последните четири десетилетия, което вероятно затвърждава аргументите за повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Акциите на Tesla, които в петък затвориха сесията със спад от 5% на 795,35 долара, са загубили около 25% от началото на годината.
През миналата седмица производителят на електромобили повиши цените на моделите си Model Y и седаните Model 3 Long Range с по 1000 долара в САЩ, а на някои произведени в Китай автомобили Model 3 и Model Y - с 10 000 юана (1582,40 долара).
А през миналата седмица американският производител на електромобили Rivian Automotive Inc заяви, че проблемите с веригите за доставки могат да намалят планираното производство наполовина, като се позова на рязко покачващите се цени на суровините и ограниченията по веригите за доставки. Японската Toyota Motor Corp заяви, че ще намали вътрешното си производство с до 20% за периода април-юни, за да отслаби напрежението върху доставчиците, които се затрудняват с недостига на чипове и други части.