Японската Toyota Motor Corp. остава най-големият автомобилен производител в света, след като съобщи, че е успяла да продаде 10,5 млн. превозни средства през 2021 г., което представлява ръст от 10,1% на годишна база. По този начин концернът увеличава разликата с втория Volkswagen AG, който за последно заемаше първо място при глобалните продажби през 2019 г., съобщава Ройтерс.
Продажбите нарастват и за звената на Toyota - Daihatsu Motors и Hino Motors, посочват от японската група.
През 2021 г. Volkswagen е успяла да продаде 8,9 млн. автомобила, като обемите се свиват с 5% в сравнение с 2020 г. Това са най-слабите данни за компанията за последните 10 години.
Японският концерн си постави за цел по-рано през януари през новата фискална година, която започва от април, да произведе рекордните 11 млн. автомобила. Планът представлява увеличение с около 20% спрямо целта за текущата фискална година. От 11 милиона превозни средства, които се очаква да бъдат произведени през новата фискална година, 7,5 милиона ще бъдат изградени извън Япония, а 3,5 млн. – във фабриките на Toyota на островната държава.
Автомобилните производители бяха принудени да намалят производството, тъй като недостигът на полупроводници, предизвикан от пандемията от коронавирус, наруши веригите на доставка, докато разработчиците на чипове се фокусираха върху компаниите за потребителска електроника, които са основният им клиент сред индустриите.
Въпреки трудностите Toyota се справи с недостига на полупроводници по-ефективно от повече свои конкуренти, тъй като Япония и някои части от Азия, където компанията е позиционирана добре, не пострадаха толкова силно, колкото Европа например.
Очаква се концернът да представи своя отчет за третото тримесечие на 9 февруари. Той предупреди, че вероятно няма да постигне целта за произведени 9 млн. автомобила поради прекъсванията при доставките. За да постигне целта, Toyota трябва да произведе около 1 млн. превозни средства през март, след като понижи очакванията си за производството за февруари с около 150 хил. автомобила.