Илон Мъск обяви, че през тази година ще плати данъци за 11 милиарда долара. Новината бе поднесена - не съвсем нетипично за Мъск - в Twitter. Във втори туит най-богатият човек в света и главен изпълнителен директор на Tesla написа, че тази година ще плати „повече данъци от всеки друг в историята на Америка“.
Споменатата сума е много близка до няколко изчисления, сред които тези на новинарските канали CNBC и Bloomberg, които предполагат сума между 10 и 12 млрд. долара.
В продължение на години Илон Мъск не е плащал почти никакъв данък върху доходите. Според проучване на медията с нестопанска цел ProPublica през 2018 г. той не е платил никакъв данък върху доходите. Причината: данъчната система на САЩ, при която данък върху доходите се дължи само върху реалните доходи, но не и върху увеличението на богатството на хартия чрез печалби от акции или нарастващи цени на недвижимите имоти.
Разправии със Сандърс и Уорън
Тъй като почти не плаща данъци, Мъск неведнъж влиза в конфликт с политиците. В Twitter той публично спори с демократите Бърни Сандърс и Елизабет Уорън. Наскоро Уорън го нарече „нагаждач“, защото в миналото компаниите на Мъск са били субсидирани от държавата.
Фактът, че мениджърът трябва да плати данъци през тази година, се дължи на това, че междувременно е реализирал част от своите опции за акции в Tesla. Той обяви действието през ноември в Twitter с анкета. Потребителите на социалната мрежа бяха помолени да гласуват дали Мъск трябва да продаде десет процента от акциите си в Tesla. За продажбата гласуваха 57,9% от участниците.
Самият Мъск е описал продажбата като единствената възможност да плати данъците си. Инсценировката предизвика критики: „Дали най-богатият човек в света изобщо трябва плаща данъци, не бива да зависи от резултат от анкета в Twitter", написа председателят на финансовата комисия в Сената, сенаторът демократ Рон Уайдън.
Някои наблюдатели обаче смятат, че Мъск е трябвало да продаде акциите независимо от резултата от допитването. За позицията си на главен изпълнителен директор на Tesla Мъск получава възнаграждение само под формата на опции за акции, без да получава класическа заплата. Ако компанията постигне целите си, той има право да купува фиксиран брой акции всяка година на предварително определена цена.
В случая с Tesla това беше успех: междувременно стойността на акциите се повиши с около 20 000 процента. Тази опция обаче е валидна само за десет години. Ето защо Мъск има време до 2022 г. да осребри опциите, които му бяха предоставени през 2012 г., както и да плати данъци върху печалбата. Общо активите на Мъск се оценяват на 243 млрд. долара.