Главният изпълнителен директор на американския електромобилен производител Tesla Илон Мъск се изсмя пред журналисти на въпрос дали фабриката на концерна, която се строи в Германия, ще изчерпа водните ресурси в района, пише Bloomberg.
„В този район има толкова много вода - огледайте се наоколо“, посочи Мъск и избухна в смях по време на своето посещение на обекта, който се изгражда в близост до Берлин. „Не, не, това е напълно погрешно. Навсякъде тук е пълно с вода. Това на пустиня ли ви прилича? Нелепо е. Вали доста често“, добави предприемачът.
Водоснабдяването е сред проблемите, които еколозите изтъкнаха, възразявайки срещу строежа на завода за автомобили и батерии, който изостава с месеци от първоначалния си график.
Tesla започна да изсича дървета в района, за да изчисти пространство, еквивалентно на 100 футболни игрища, в началото на миналата година и изгражда съоръжението над местен голям водоизточник край малкия град Грюнхайде.
По-рано тази седмица Tesla посочи, че използва значително по-малко количество вода от своите конкуренти при производството на автомобили, като предупреди, че заради глобалното изменение на климата водата става все по-оскъдна.
„Ефективният производствен дизайн, който прилагаме в новите ни фабрики в Тексас и Берлин-Бранденбург, ще доведе до по-нататъшно намаляване на потреблението на вода на превозно средство“, заявиха от компанията. "Нашата цел е да водим в индустрията при икономично потребление на вода на превозно средство, дори когато се отчита производството на клетки", добавят от Tesla.
По-рано в петък Мъск обвини Bosch и Renesas, жизненоважни доставчици за автомобилната индустрия, за проблемите с доставките на компоненти в глобален мащаб. Според него двете компании са създали „най-много проблеми“ с доставката на „конвенционални“ чипове за автомобили.
Tesla не е единственият автомобилен производител, който страда от проблема; почти всички марки са засегнати. През юли например Ford трябваше да намали или да спре производството в няколко завода поради липсата на чипове. Общо Ford ще може да произвежда 1,1 милиона по-малко превозни средства от планираното през 2021 г. поради проблеми с доставките.