Звеното на японския автомобилен концерн Toyota Motor Corp. за технологични изследвания обяви, че е придобило базираната в САЩ компания Carmera, която предоставя цифрови услуги за автономни превозни средства, като карти, съобщава Nikkei Asia Review.
Това е поредната инвестиция на най-големия автомобилен производител в света по пазарен дял в набиращите популярност автономни технологии.
Покупката, направена чрез дъщерното дружество Woven Planet за неназована сума, подчертава стремежа на Toyota да се ангажира по-сериозно с разработването на автономни превозни средства, докато конкуренцията между традиционните концерни и технологични гиганти, като Apple и Amazon, в тази област се ожесточава.
Придобиването на Carmera ще предостави на Toyota достъп до карти с висока разделителна способност в реално време и краудсорсинг входове, които са от съществено значение за автономните автомобили да бъдат локализирани и навигирани.
Двете компании си сътрудничат от 2018 г. по проекти, включително по отношение на технология, която с голяма точност актуализира пребоядисаните пътни маркировки на карти с висока разделителна способност.
"Тя е много добре съобразенa с нашата експанзия в световен мащаб като компания," заяви изпълнителният директор на Woven Planet Джеймс Къфнър в интервю за Ройтерс в сряда.
Woven Planet е създадена през януари, за да разработва технологии за мобилност с изкуствен интелект. Звеното изгражда прототипен "град на бъдещето", наречен Woven City в подножието на планината Фуджи, захранван от водородни горивни клетки.
С придобиването Woven Planet ще се стреми да разработи и продаде платформа с отворена карта на производители на оригинално оборудване и производители на автомобили, които искат точни и актуални данни, посочва Къфнър.
По-рано тази година Toyota закупи звеното на Lyft Inc. за автономни технологии срещу 550 млн. долара и инвестира в Ridecell, която осигурява автоматизация за служебните автомобили.
Японците развиват и други партньорства около автономното шофиране, включително съвместно предприятие със SoftBank Corp., дялове в китайската Didi Global Inc. и сингапурската Grab, като в същото време сформира консорциум с General Motors Co, доставчици и производители на чипове.
Преминавайки към ново и нетрадиционно производство на технологии за автономни и електрически автомобили, Toyota все повече се ангажира с придобивания на компании от Силициевата долина за разработването на мобилността на бъдещето.