Американската автомобилостроителна компания General Motors е постигнала печалба от 300 милиона долара през първото тримесечие на годината.
Чистата печалба на GM през първите три месеца на годината е 300 милиона долара, а приходите са 32,7 милиарда долара. Компанията оценява преките и косвените си загуби от последиците от пандемията от новия коронавирус на 1,4 милиарда долара. Ликвидните средства в баланса са 33,4 милиарда долара, включвайки кредитна линия от около 16 милиарда долара, предоставена през март.
Пониженията в ръста на печалбата и приходите обаче са по-малко високи, отколкото се страхуваха пазарни участници. Компанията също обяви, че планира да рестартира производството в САЩ и Канада от 18 май. А на борсата това се прие добре и книжата поскъпват с 6,37 процента до 22,60 долара. От началото на годината обаче акциите отчитат сериозен спад – с 41,9 на сто, докато Dow Jones Industrial Average загуби 16,3 на сто.
GM вече прекрати изплащането на дивидентите и обратното изкупуване на дялове и сви заплатите, за да съхрани ликвидност. Мерките са условие за GM да измени договор за револвиращ кредит и да удължи матуритета до 2022 г. Действията следват и други мерки за запазване на кеша, предприети в началото на април. Компанията отложи изплащането на 20% от заплатите на работниците и служителите, оряза компенсациите на висшите ръководители и пусна 6500 служители в отпуск.
Главният изпълнителен директор Мери Бара за пръв път обяви голямо обратно изкупуване на акции през 2015 г. Тя разшири програмата до 14 млрд. долара две години по-късно в разгара на поредната битка с мениджъра на хедж фондове и милиардер Дейвид Айнхорн.
Компанията си подсигури и нови кредитни линии.
Според Дан Ливай, анализатор на Credit Suisse, сега GM „има достатъчно ликвидност, за да премине през най-лошите смущения“.
WSJ обръща внимание, че General Motors е единственият от тройката автомобилни гиганти в САЩ, който е на печалба през първите три месеца на годината.
Ford Motor и Fiat Chrysler са на загуба. На 18 март ръководствата на тези компании се споразумяха временно да затворят всичките си заводи в САЩ заради разпространението на новия коронавирус. Мярката засегна около 150 000 души, заети в тези предприятия.
Според информация на университета "Джонс Хопкинс", който прави разчети въз основа на сведения от федералните и местните власти, в САЩ са регистрирани над 1 200 000 случая на заразени с новия коронавирус, а от тях 71 078 души са починали.