Акциите на Tesla Inc. се сринаха, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск заяви, че книжата на производителите на електрически автомобили са твърде високи в поток от туитове, напомнящи публикациите, за които регулаторите на ценни книжа го осъдиха през 2018 г.
Милиардерът каза в отделен пост, че продава „почти всички“ от физическите си притежания и няма да притежава къща. Той също така поднови призива си за възобновяване на икономиката и след това рецитира части от “Star Spangled Banner“ - химна на САЩ.
Акциите на Tesla се сринаха с цели 13% по време на търговията в Ню Йорк. Книжата продължават да са с ръст от 70% за годината, аванс, който го поставя в състояние да изпълни условие преди крайния срок, от който се нуждае, за да получи опции за акции, които може да са на стойност около 730 милиона долара.
„Ние гледаме на тези коментари не като на грешка на езика. Това е просто - Илон си е Илон“, казва в имейл за Bloomberg Дан Айвс, анализатор на Wedbush Securities. „Със сигурност инвеститорите ги боли глава, когато се впусне в тази област, тъй като писането в Twitter остава за него сериозен проблем“.
48-годишният Мъск заяви в имейл пред Wall Street Journal, че не се шегува и туитовете му не са били проверявани, преди да ги публикува. Нетното му богатство падна с около 2 млрд. долара до 37 млрд. долара.
Туитовете се случват дни след негов необичайно остър изблик по време на конферентния разговор с анализатори за тримесечните данни на Tesla за първото тримесечие, в който Мъск се впуска да критикува заповедите за ограничаване на движението, насочени към сдържането на коронавируса. Той каза на анализаторите, че се тревожи, че няма да му бъде разрешено да отвори завода за сглобяване на автомобили на компанията във Фремонт, Калифорния, и сравни мерките с насилствен затвор, наричайки ги дори „фашистки“.
„Мъск е разочарован и той има модел, когато е под натиск да се обърне към Twitter“, заяви по телефона Джийн Мюнстер, управляващ партньор в Loup Ventures. „Това е неговата форма на терапия. Но той също има програма, която е – да отвори фабриката във Фремънт“.
През декември Мъск се пошегува, че акциите на Tesla са "толкова скъпи", когато се покачиха над 420 долара. Това е цената, на която той каза, че Tesla ще стане частна през 2018 г., а американската комисия по ценни книжа и борси заяви, че е избрал числото, за да си направи шега, свързана с марихуаната, с която да впечатли приятелката си.
Мъск и Tesla платиха по 20 млн. долара, за да уредят извънсъдебно дело за измами с ценни книжа, което SEC заведе през септември 2018 г. за туитовете на изпълнителния директор, твърдейки, че той разполага с финансирането, за да направи Tesla частна компания. Но спорът продължи и миналата година, след като Мъск публикува, че компанията ще направи около 500 000 автомобила през 2019 г. без предварително одобрение от адвокат на Tesla.
Двете страни изменят по-ранното си споразумение, което има за цел да постави ограничения в публикуването на Мъск в Twitter, като добави конкретни теми, за които Мъск не трябва да публикува без предварително одобрение. Темите включват финансовото състояние на компанията, потенциалните сливания или придобивания, производствените и продажбените данни, новите или предложените бизнес направления, прогнози, които не са били публикувани по-рано, както и покупката или продажбата на Мъск на ценни книжа на Tesla. Мъск каза през май 2017 г., когато Tesla имаше приблизително 50 млрд. долара пазарна капитализация, че оценката е по-висока, отколкото компанията заслужава. „Можем само да гадаем за мотивите, които стоят зад неговата последователност от туитове", казва Бен Кало, анализатор от Robert W. Baird, в бележка към клиентите. Той има ценова цел за акциите на Tesla за 700 долара, но предупреждава, че може да има „значителна несигурност през следващите 2-3 тримесечия“ по отношение на усилията на компанията да рестартира производството и да запази продажбите в условията на рецесия. На въпроса му дали продава имотите си, защото има нужда от пари или протестира, Мъск отговори, че отговорът е нито един от тях. Той дълго се стреми да достигне Марс със своята ракетна компания - Space Exploration Technologies Corp. и се посвещава на тези усилия и на Земята, пише той.