Изумителното 6-дневно рали на Tesla, в рамките на което книжата на компанията поскъпнаха с 60%, изглежда е към края си.
Два часа преди края на борсовата сесия акциите на производителя на електрически автомобили поевтиняват с 18,5% до цена от 722,94 долара, изтривайки по-голяма част от ръстовете от последните два дни. Книжата се търгуват с около 7% ръст спрямо цената им при отварянето на борсите в понеделник и 12% над тази в края на сесията в петък.
Промяната в настроенията стана факт, след като анализатори на Canaccord Genuity намалиха оценката си за акциите на фона на притеснения, че заводът на компанията в Шанхай може да изпита някои затруднения заради разпространението на коронавируса в Китай, съобщава Bloomberg.
Бързото поскъпване на книжата през последните три месеца, което се ускори още повече през изминалата седмица, бе благодарение на два последователни силни тримесечни отчета, бързият строеж на завода в Китай, по-ранното пускане на Model Y, както и заради първата отчетена печалба за фабриката за батерии в Невада, оперирана съвместно с Panasonic.
„Мнозина инвеститори не успяват да установят силна, фундаментална основа за движението“ на акциите, посочва анализаторът на Morgan Stanley Адам Джонас.
Тези настроения може би най-накрая обхващат и акциите, започвайки с поевтиняването им със 109 долара точно преди края на сесията във вторник. Цената приключи на ниво от 887,06 долара, с което повишението за 2020 достигна до 112%.
Изглежда Wall Street слага спирачки на ентусиазма си: Джонатан Доршаймър от Canaccord Genuity понижи оценката за акциите от „купувай“ на „задръж“, посочвайки за вероятна промяна в очакванията през първото тримесечие и разпространението на коронавируса в Китай.
Междувременно главният изпълнителен директор Илон Мъск, който прибави 17,6 млрд. долара към състоянието си благодарение на ралито от началото на годината, намекна за възможен нов завод на компанията в Тексас. В типичния си стил той помоли последователите си в Twitter да гласуват за идеята.
Обратът, настъпил в сряда, е известно успокоение за продавачите на късо, които започнаха зле годината със загуби от преоценка на пазарната стойност от 11,47 млрд. долара, включително 5,63 млрд. долара само от началото на февруари.