Влиятелните синдикати на Volkswagen (VW) обещаха да блокират плана на автомобилния производител за строеж на нов завод в Турция, докато насилието, предизвикано от офанзивата на Анкара в съседна Сирия, не бъде прекратено.
„Искам да кажа това много ясно: представители на синдикатите ще отказват (да дадат) одобрение, докато Турция се опитва да постигне политическите си цели с война и насилие“, заяви ръководителят на глобалния работнически съвет на компанията Бернд Остерлох, който е и член на Надзорния съвет, цитиран от Bloomberg.
Най-големият автомобилопроизводител в света замрази проекта си миналия месец, след като напрежението в Близкия изток ескалира след оттеглянето на американски сили от Сирия. Ходът на Вашингтон отвори път за това турски сили да започнат операция в северните части на страната, принуждавайки оттам да се изтласкат кюрдските милиции, които контролираха пограничната територия.
Заводът на стойност 1,3 млрд. евро, планиран в Турция, ще може да произвежда около 300 000 автомобила годишно и представлява възможност за компанията да разрасне бизнеса си в Турция и Близкия изток. Също така проектът е от ключово значение за Анкара, тъй като ще е сигнал, че страната продължава да привлича големи чуждестранни инвестиции след нестабилния си икономически период и последвалата го рецесия.
От VW обаче се тревожат за политическата ситуация в Турция и продължават да наблюдават развитието в региона, посочи главният финансов директор на компанията Франк Витер пред репортери в сряда. Към момента няма непосредствен натиск за алтернативни места за завода, като е възможно допълнителен капацитет да бъде добавен към вече съществуващите обекти на производителя в Словакия, както и на други места, допълни той.
За момента от VW отказват коментар по въпроса с позицията на синдикатите.
Investor.bg припомня, че България е подгласникът на Турция за новия завод. Несигурността около събитията в Турция и близкоизточния регион дадоха нова надежда, че страната ни остава в надпреварата за мащабната инвестиция.
В средата на миналия месец германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung съобщи, че за да си осигури договора за новия завод, страната ни е готова да удвои субсидиите, които предлага. „Намерихме начин да предложим на Volkswagen Group вместо 135 млн. евро 250 до 260 милиона евро", заяви бившият държавен глава Росен Пленелиев пред F.A.Z. В момента Плевнелиев е председател на Автомобилен клъстер България.
В публикуваното изказване на Остерлох във фирмен вестник се посочва, че според него насоките на Volkswagen за сътрудничество между ръководството и работниците, както и социалната ѝ ангажираност в заводите, е необходимо да има „среда на стабилност и надеждност“.
Синдикатите имат особено тежка дума при взимането на стратегически решения в компанията. Те представляват половината от местата в Надзорния съвет и имат обширни права за налагане на вето.
Очаква се следващата среща на Надзорния съвет да бъде на 15 ноември за годишната оценка на 5-годишния разходен план на производителя, който включва преразпределение на средствата за заводи.