fallback

Мъск: Tesla ще остане публична компания

Знаех, че процесът на сваляне от борсата ще бъде предизвикателен, но стана ясно, че това ще отнеме още повече време, твърди директорът

07:00 | 25.08.18 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Главният изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск заяви късно в петък, че се отказва от идеята да свали компанията от борсата след възражения на акционерите - 17 дни, след като шокира света на бизнеса с туит, съобщавайки намеренията си да преследва идеята.

В публикация на уебсайта на компанията Мъск заяви, че е информирал Борда на директорите на Tesla в четвъртък, че „вярвам, че по-добрият път е Tesla да остане публична".

Директорите на Tesla издадоха в същото време изявление, в което се казва, че „напълно подкрепяме Илон да продължава да води компанията напред", предава Wall Street Journal. 

Мъск пояснява, че е взел решение концернът да остане публично дружество, след като се консултирал и с малки, и с големи акционери.

„По-рано през този месец анонсирах, че обмислям превръщането на Tesla в частна компания”, пише Мъск в публикацията си в петък. „Като част от този процес беше важно да разбера дали нашите настоящи инвеститори вярват, че това би бил добър стратегически ход и дали те биха искали да участват в една частна Tesla. Нашите инвеститори са изключително важни за мен. Почти всички са заедно с нас от момента на преминаването ни към публична компания през 2010 г., когато не произвеждахме автомобили и имахме само визия за това, което искахме да бъдем”.

Предприемачът разказва че е провел редица срещи със сегашните големи и малки инвеститори в Tesla, както и проучвания, в това число и с помощта на Silver Lake, Goldman Sachs и Morgan Stanley (наети за консултанти), и на тяхна база е направил извода за това, че настроенията са, че компанията е по-добре да остане публична.

„Знаех, че процесът на сваляне от борсата ще бъде предизвикателен, но стана ясно, че това ще отнеме още повече време и ще бъде още по-разсейващо от първоначалните очаквания", пише още Мъск.

Зашеметяващият обрат следва интензивното проучване на плана на Мъск, който би оценил Tesla на над 70 млрд. долара, и начина, по който той формулира и разкри на инвеститорите първоначалното твърдение, че е осигурил финансиране за такава сделка. Следващите коментари на Мъск показаха, че твърдението му не е точно.

В дните след обявяването на намерението на 7 август Мъск и Бордът на директорите на автомобилния производител от Силициевата долина бързаха да съберат екипи от финансови съветници и адвокати, за да улеснят сложните преговори. Директорите създадоха през миналата седмица специална комисия, която да разгледа предложението му.

В изявлението на борда от петък вечерта, подписано от шестимата действащи независими директори на Tesla, пише, че той е разпуснал комисията.

"През последните няколко седмици създадохме процес, ръководен от специален комитет на Управителния съвет, за да оценим предложението, което Илон обмисляше - да направи компанията частна. Вчера проведохме заседание на борда, по време на което Илон докладва за работата, която той и неговите съветници са извършили във връзка с това усилие. Илон съобщи на Управителния съвет, че след като е извършил тази дейност и е взел предвид всички фактори, смята, че по-добрият път е да не се преследва сделка за свалянето на Tesla. След като обсъдихме това, разпуснахме специалния комитет. Бордът и цялата компания продължават да се фокусират върху осигуряването на оперативния успех на Tesla и ние изцяло подкрепяме Илон, докато той продължава да води компанията напред".

Предложението за сваляне на Tesla от борсата се случи, докато компанията се опитва да поддържа темпото на производство на повече от 5000 седана Model 3 на седмица през това тримесечие, за да генерира пари и да реализира печалба.

"Като публична компания ние подлежим на дълбоки колебания в цената на акциите ни, което може да разсее всички, работещи в Tesla, а всички те са акционери", заяви на 7-и август Мъск при обявяването на намерението си да свали компанията от борсата. Тогава предприемачът посочи още, че като публична компания Tesla привлича сериозно обществено внимание, особено от гледна точка на тримесечните си отчети, и това налага "огромен натиск върху Tesla да взима решения, които може да са правилни за даденото тримесечие, но не е задължително да са правилни в дългосрочен план".

 През изминалата година Tesla се бори, за да ускори производството на колата, поставяйки Мъск под сериозен натиск и контрол и повдигайки въпроси за финансовите средства на компанията.

Tesla “изгори“ 1,8 млрд. долара през първото полугодие, оставайки с парични резерви за 2,2 млрд. долара в края на юни. Мъск настоява, че производителят на електрически автомобили ще излезе на зелено от към парични средства през последните две тримесечия на годината.

Всичко по темата четете тук!  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Новини виж още