Заради новите санкции на САЩ срещу Иран германският автомобилен концерн Daimler взема радикално решение и спира своите планове за разширяване в страната.
„Дейностите, които вече бяха ограничени, за момента са напълно замразени", заяви базираната в Щутгарт компания.
В началото на 2016 г. Daimler обяви, че възнамерява да сглобява автомобили в страната с помощта на смесено дружество (джойнт-венчър), както и да дистрибутира превозни средства на своята марка Fuso.
„Не възобновихме производството и продажбите на коли с марката Mercedes-Benz“, поясни германският концерн във вторник. Няма да има продажби и на камиони от бранда, а местно производство не е имало и няма и да има.
„Иранската икономика, а с това и автомобилният пазар, се развиха значително по-слабо от очакваното", посочват от Daimler. „Наблюдаваме отблизо политическите развития особено с оглед на бъдещето на ядреното споразумение“, допълват още от компанията.
По-рано американският президент Доналд Тръмп възстанови спорните санкции срещу Иран. Мерките влязоха в сила в 6 часа централноевропейско време. Целта е, според думите на Тръмп, да се упражни „максимален икономически натиск" върху изпадналата в криза страна. В Twitter американският президент заплаши, че всички компании, които продължават да правят бизнес с Иран, вече няма да могат да правят бизнес със САЩ.
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7 август 2018 г.Тръмп обвинява „убийствената диктатура" в Техеран в подкрепа на тероризма и разпространение на кръвопролития, насилие и хаос. Американският президент настоява всички държави да се присъединят към мерките и да изолират икономически Иран. ЕС отхвърля санкциите, а Европейската комисия възнамерява да защити европейските компании и да спаси ядреното споразумение с Иран.
Санкциите бяха прекратени в хода на ядрената сделка от страните с право на вето в ООН и Германия през юли 2015 г. Тръмп обяви през май едностранното излизане на САЩ от споразумението. Той отправи критика, че споразумението е неподходящо за предотвратяване на създаването на атомна бомба, като то дори финансира правителството в Техеран.
Междувременно иранският президент Хасан Рухани обвини американския си колега Доналд Тръмп, че води „психологическа война“ срещу Иран. Същевременно той обяви, че Техеран ще спазва ядрената сделка. „Въпреки санкциите ще покажем на света, че държим на думата си и спазваме международните споразумения“, каза той в интервю за държавната телевизия IRIB.
Вижте още по темата във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria!