Броят на електрическите превозни средства по пътищата в цял свят е нараснал до рекордно ниво от 3,1 млн. броя през 2017 г., но са нужни още проучвания, политики и стимули, за да се увеличи още повече тази цифра, заяви днес Международната агенция по енергетика, цитирана от Ройтерс.
Броят на електрическите автомобили, включително на батерии, плъг-ин хибриди и лекотоварни пътнически превозни средства с горивни клетки, е нараснал с 57% спрямо 2016 г., казва МАЕ в свой доклад.
Китай е допринесъл за 40% от общия глобален брой миналата година.
Проучванията и развитието, подкрепата в политиките, инвестиции за зареждаща инфраструктура и подобрения в производството водят до по-ниски разходи за батериите и по-голямо навлизане на електрическите превозни средства.
Разходите за батерии обаче все още са голям компонент от общите за електрически автомобили, затова ще са нужни финансови стимули като отстъпки, данъчни облекчения или освобождаване от данъци, за да се подпомогне разгръщането на електрическите автомобили.
„През последните години се вижда динамично пазарно навлизане на електрически превозни средства“, заяви МАЕ в доклада си.
„Продължаващата подкрепа и ангажименти за растящо навлизане на електрическите автомобили от политиците и автомобилната индустрия предполага, че тази тенденция няма да отмине през следващото десетилетие“, се казва още в доклада.
По оценки на МАЕ до 2030 г. по пътищата ще има 125 млн. електрически превозни средства въз основа на съществуващите и обявените политики. Тази цифра може да стигне 220 млн., ако политиките станат по-амбициозни, за да задоволят глобалните климатични цели и други устойчиви цели.
Пренасочването към електрически автомобили ще увеличи търсенето на някои суровини, особено кобалта и лития, използвани за литиево-йонни батерии.
Очаква се търсенето на кобалт да бъде десет пъти по-високо от сегашните нива до 2030 г. на ниво от 101 килотона годишно съгласно сегашните политики и може да достигне 25 пъти по-високо ниво от 291 килотона на година с по-амбициозни държавни политики, смята МАЕ.
Прогнозите за търсенето на литий са да достигне 91 килотона/годишно до 2030 г. или 263 килотона/годишно при по-амбициозни политики.
Засега нарастващите цифри за електрическите автомобили по пътя имат ограничено влияние върху търсенето на електричество. През 2017 г. оценяваното глобално търсене на електричество от всички електрически автомобили е било 54 тераватчаса, което е малко над енергийното търсене на Гърция.
С навлизането на повече електрически автомобили обаче ще расте и търсенето на електричество и това ще повлияе на преносните и разпределителните мрежи, се казва още в доклада.