fallback

Какво казва Daimler за S-класата на Ким?

Превозните средства на германски производители са включени в списъка на ембаргото на ООН от 2006 г. насам

13:31 | 29.04.18 г. 5

Един любопитен момент повтаряха телевизиите непрекъснато при визитата на Ким Чен-ун в Южна Корея – лидерът се отправи на среща с южнокорейския президент Мун Дже Ин на задната седалка на черен седан, придружен от дванадесет бягащи бодигарда.

Баровската кола е германско производство: Mercedes-Benz  S-класа - разширена база, вероятно от серията W 221, произвеждана до 2013 г. Всъщност Ким не би трябвало да притежава това превозно средство, поне не по официалния начин. Защото автомобилният производител от Щутгарт не снабдява корейския режим от дълго време. 

„Daimler няма бизнес отношения със Северна Корея от повече от 15 години и стриктно се придържа към регламентите на САЩ и ЕС", заяви компанията пред Business Insider. Извън контрола и отговорността на Daimler било как превозното средство се е озовало в Северна Корея. Компанията не знаела за кое превозно средство иде реч и не разполага с номера на шасито на тази S-класа.

Възможно би било също Южна Корея да е осигурила превозното средство за престоя на Ким в съседната държава. Тъй като обаче това е превозно средство, с което Ким Чен-ун е виждан няколко пъти публично в Северна Корея, а южнокорейският президент Мун пристигна на срещата с друг модел, изглежда, че това е автомобил от флотилията на правителството на Северна Корея. Посолството на Южна Корея в Германия не е отговорило на въпросите на Business Insider.

Превозните средства на германски производители са включени в списъка на ембаргото на Организацията на обединените нации след първия севернокорейски ядрен тест през 2006 г. Въпреки това в столицата Пхенян често се виждат джипове и седани на германски автоконцерни.

Най-добрата дупка за избягване на санкциите е дългата 1300 километра граница с Китай. Като цяло има малко надеждни данни за финансовите потоци на диктатурата, но поне две трети от приходите идват от търговията с Китай. От общо 10 млрд. долара около 6 до 8 милиарда долара се пада на бизнеса с внос и износ с Народната република. Включително и на луксозни стоки, които в действителност са в списъка на ембаргото. По време на бивши държавни паради в Пхенян също се виждат коли на Daimler -  30 на брой само по време на погребалното шествие на бившия диктатор Ким Чен-ир, който почина през 2011 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:45 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Новини виж още