Макар че е най-големият автомобилен пазар в света, Китай не е най-лесното място за работа на американските автомобилни компании.
Освен данъка върху вноса от 25% Китай не позволява на чуждестранни автомобилни компании да притежават пълна собственост върху китайските си производствени предприятия. Вместо това те трябва да си партнират с местна компания.
Тези политики очевидно са разстроили главния изпълнителен директор на американския новатор в сектора за електрически коли Teslа Илон Мъск, който възнамерява да се възползва от нарастващото търсене на електромобили в страната. През последните месеци плановете на Teslа за изграждане на производствена база в Китай са сложени на трупчета поради несъгласие на властите в Шанхай относно структурата на собствеността на централата. Teslа иска пълна собственост върху завода, а централното правителство на Китай иска китайска компания да притежава дял от собствеността.
Сега Мъск използва туит на президента Доналд Тръмп от сряда за търговския дефицит на САЩ с Китай като възможност да изрази разочарованията си от политиката на Китай към чуждестранни производители на автомобили и да попита дали администрацията на Тръмп ще адресира проблема.
„Китай е призован да разработи план за намаляване на огромния търговски дефицит със САЩ с 1 милиард долара", написа в сряда Тръмп. „Нашите отношения с Китай са много добри и очакваме с нетърпение да видим какви идеи ще има. Трябва да действаме скоро!“.
"Смятате ли, че САЩ и Китай трябва да имат еднакви и честни правила за автомобилите? Това означава същите мита за внос, ограничения на собствеността и други фактори“, отговори Мъск, преди да опише митата за внос на Китай, политиката на собственост върху фабриките и техния ефект върху Tesla.
Do you think the US & China should have equal & fair rules for cars? Meaning, same import duties, ownership constraints & other factors.
— Elon Musk (@elonmusk) 8 март 2018 г.След това предприемачът заяви, че не вижда никакъв напредък, откакто е изразил загрижеността си пред администрацията на Обама и иска „справедливо решение, в идеалния случай с мита/правила, които са еднакво умерени".
Тръмп отговори на посланието по време на пресконференция за митата, цитирайки наблюдението на Мъск като част от проблема на търговските отношения между САЩ и Китай.