Управата в норвежката столица Осло ще забрани движение на дизелови коли от утре в опит да спре силното замърсяване на въздуха. Тази мярка среща разнопосочни реакции сред шофьорите, които преди няколко години бяха насърчавани да си купуват именно автомобили с дизелови двигатели, информира AFP.
Забраната, която ще важи за общинските пътища, но и за големи национални шосета, пресичащи норвежката столица, ще важи до четвъртък, когато се очаква подобряване на атмосферните условия, съобщи общината на Осло. Нарушителите на забраната ще бъдат глобявани с 1500 крони (166 евро).
За първи път Осло въвежда такава забрана, чийто принцип бе одобрен през февруари 2016 година от мнозинството общинари, сред които има лейбъристи и еколози. Макар да отделят по-малко въглероден диоксид, дизеловите двигатели изхвърлят повече азотен диоксид. Междувременно от днес всички моторни превозни средства в Париж, дори тези с чуждестранна регистрация, ще трябва да носят винетка с различни цветове, които показват в каква степен превозното средство замърсява въздуха, предаде AFP. Париж е първият град във Франция, който въвежда тази мярка за борба със замърсяването. Целта е да се спират от движение най-замърсяващите автомобили в пиковете на замърсяване на въздуха. Цветовете вървят от зелено за "нулева емисия" (коли с електричество или водород), през виолетова единица (Евро норми 5 и 6 бензин) до сива петица (Евро 2 дизел). Общината си поставя за цел да намали наполовина колите в столицата и да забрани дизеловите коли до 2020 г. От септември 2015 г. в Париж бе забранено движението на камиони и автобуси на повече от 15 години. В пиковете на замърсяване се въвежда диференцирано движение, тоест най-замърсяващите коли ще остават по гаражите, а по-малко замърсяващите ще продължат да се движат. Според министерството на околната среда са поискани 2,5 милиона винетки на цена 4,18 евро, колкото струва отпечатването. Глобите за нарушители ще са между 68 и 135 евро.
В Париж всеки ден се движат около 600 000 моторни превозни средства, в това число 100 000 тежкотоварни и 100 000 двуколесни.
БТА