Метанолът е силно токсичен и на опаковката трябва да бъдат изобразени опасностите за здравето и живота на човек. Той е летлива течност и лесно се абсорбира от организма, заяви пред Нова телевизия Малинка Бондаренко от Съюза на българските автомобилисти.
Тя посочи, че в някои държави от Европейския съюз има ограничение метанолът да не превишава 3% от съдържанието в бутилката.
На малко етикети на българския пазар пише какъв е процентът метанол, каза Бондаренко и посочи пример с етикет, на който е указано, че веществото е под 30%. Означено е, че препаратът е вреден и опасен при поглъщане.
Очаква се европейски регламент да намали метанола в течностите за чистачки до 0,6%, допълни тя.
Експертът посочи, че препаратът може да бъде вдишан, след като влезе в купето на колата чрез вентилационната система. При натравяне се получават главоболие и повръщане, а при поглъщане се стига до ослепяване или смърт.
Токсикологът проф. Никола Александров коментира, че метиловият спирт е широко използван като техническа течност – в препарите за чистачки и за чистене на прозорци.
При вдишване веществото според него е опасно единствено при производствени условия и аварии. Когато се получи отравяне с метанол при вдишване, първо започват да ви сърбят очите, предупреди той.
Според него е малко вероятно да се получи натравяне чрез вдишване на парите от течността за чистачки в купето на автомобила.
Най-често натравяния стават по погрешка, ако деца или възрастни се объркат и си помислят, че течността става за пиене. В такива случаи може да се стигне до ослепяване и смърт. Имало е случаи на деца, при които препаратът е проникнал през кожата.
Този вид течности задължително трябва да бъдат с „умна“ капачка, която трудно да се отваря от деца, препоръча Бондаренко.