Китайските учени са създали работен прототип на автомобил, чието управление се осъществява с помощта на биотокове от мозъка, съобщава агенция Xinhua.
Проектът е на Университета в Тянцзин, като в него участва и Great Wall. Според информацията при създаването на уникалната машина се използват технологиите, с които се правят най-съвременните протези. При тях датчиците „прочитат” човешката мисъл, а компютърът ги превръща в команди, които предава на автомобила.
На главата на жена-доброволец (на снимката) е поставена „шапка” с 16 датчика, аналогични с тези, които се използват при електроенцефалограма на мозъка. Тя е седнала на задната седалка пред ноутбук с вградена в него навигационна система и избира маршрута, през който иска да премине.
Освен това жената мисли и върху това как се отварят вратите и багажника на автомобила, а също така и върху смъкването на прозорците и прибирането на страничните огледала. Всичко това успешно е изпълнено от компютъра, след което автомобилът напълно самостоятелно извършва кратък преход.
Деканът на Университета – професор Дуан Фен, е на мнение, че технологията е напълно безопасна за човека и може да доведе до революция при оказването на помощ на инвалидите. Системата е така проектирана, че автомобилът остава напълно безопасен, дори ако водачът се замисли за нещо друго.
Серийното пускане на подобен автомобил обаче засега е много далече, тъй като трябва да бъде решен основният проблем с придвижването в сериозен трафик. Тогава ще бъде много трудно да се систематизират всички команди, давани от мозъка на човека.