Aвтомобилният пазар в Европа може би най-накрая е спрял да се свива. Натискът върху ценообразуването обаче ще остане ожесточен, докато обемът на продажбите не нарасне значително, заяви пред Ройтерс висш ръководител в американския автомобилен концерн Ford.
И докато мениджърите в индустрията смятат, че най-лошото вече е зад тях, позовавайки се на добрите резултати през второто тримесечие, те нямат друг избор освен да предложат известни отстъпки с цел подкрепа на продажбите.
"От ценова гледна точка аз все още не виждам никакви облекчения", заяви в интервю главният мениджър по продажбите за Европа на Ford Роланд де Ваарт. Компанията отчете ръст на продажбите в 19-те основни европейски пазари с 8,7% до 90 000 превозни средства през юли.
"Всички клиенти изглежда са наясно, че ние сме в рецесия – и индустрията, и региона като цяло. Все пак очакваме много добри сделки в бъдещето", посочи де Ваарт.
Пазарно проучване, цитирано от Ройтерс, посочва, че пониженията на цените на масовите превозни средства в Европа през май са достигнали до средно 2 518 евро на брой на годишна база. Изследването е било направено сред петте най-големите пазара на Стария континент.
Според де Ваарт голяма част от проблемите произтичат от неизползвания в пълната му сила производствен капацитет. "Автомобилните заводи са в състояние да произвеждат над 4 млн. превозни средства извън това, което се изисква, за да се отговори на търсенето в Европа", посочи представителят на Ford.
Ford, която оценява евентуалните си загуби в Европа през тази година преди данъчното облагане на около 1,8 млрд. долара, наскоро затвори две малки производствени завода във Великобритания. Плановете на компанията включват и ликвидиране на производствените мощности в белгийския град Генк до края на следващата година.