Днешната среща на върха за коронакризата в Германия се затъмнява от две големи опасения. Опасение номер едно: че ако броят на заразените продължи да нараства, може да се наложи пълно блокиране, както в Австрия. Опасение номер две: че този тип политически „коронарежим“ може да бъде отхвърлен като крайно недемократичен в дългосрочен план.
Федералният канцлер и 16 министър-председатели в продължение на осем месеца управляват въз основа на Закона за защита от заразите и съответните упълномощения от Бундестага – способ, който трябва да бъде усъвършенстван в сряда с "трети Закон за гражданската защита". Подобна впрочем е ситуацията и в България – затова първо имахме извънредно положение, а след това – извънредно епидемично положение.
Журналистът Хериберт Прант не без основание се оплаква в Süddeutsche Zeitung от „корона разклоняването на парламента“. Бундестагът бе разрешил „основните права на гражданите да се отменят и отново да се разрешават с наредба - сякаш основните права, защитени от Конституцията, имат фитинги като водопроводните кранове“.
В последните допитвания до общественото мнение християндемократите на Ангела Меркел загубиха по един процент одобрение. Много хора не намират обясненията за блокиращите действия срещу културния сектор и гастрономията за убедителни. И все пак е възможно по-нататъшното затягане. „За съжаление е твърде рано да се облекчат мерките", казва премиерът на Бавария Маркус Зьодер.
Канцлерът Ангела Меркел подготвя народа за „тежка зима“: без партита, без пътувания, децата да имат само едно редовно другарче за игри, срещи само с определено домакинство. За мерките обаче вероятно ще се решава до 23 ноември.
Федералното правителство обаче още отсега насърчава младите хора да останат вкъщи с два телевизионни видеоклипа под хаштага #besonderehelden (особени герои). Младите германци биха могли да станат герои в борбата срещу пандемията, ако са „мързеливи като миещите мечки“. „Фронтовата линия“ в битката е диванът в хола, оръжието в битката е търпението, а действието в клиповете се разказва в стил, който ветераните са използвали в спомените си за Верден или Сталинград. Иначе казано: на Запад – нищо ново.
А Габриел Фелбермайр, президент на Института за световна икономика, посочва, че разходите за блокиране биха се увеличили с наближаването на празниците - „защото коледният бизнес е много важен за много индустрии, които са пряко и косвено засегнати“. Някога германският писател Адолф Фрайхер фон Книге (1752-1796), най-известният автор на правилата, на които се подчинява "добрият тон", бе написал: „Принудата убива всяка благородна и доброволна преданост“. Дано не се стигне до много строги принуди!