След решението на арбитража за АЕЦ "Белене" правителството работи поне по три варианта, сред които: да продаде реактора, да продаде проекта и да строи централата. Това коментира пред журналисти премиерът Бойко Борисов, цитиран от БТА.
"Сега полагаме усилия поне за три варианта да не загубим парите или да си ги върнем най-малкото, или включително да продадем проекта и, ако се намери инвеститор, който да не иска от нас държавна гаранция, да си изнася тока или, ако е евтин, да го купуваме тогава", коментира премиерът. Той добави, че е въпрос на седмици, в които ще бъде решено.
Борисов посочи, че в момента се водят разговори с руската страна от Министерството на енергетиката и на различни нива. Сега в Иран ще чуем дали ще имат интерес заедно с руската страна да продадем там реактора, добави той. (По-късно днес премиерът заминава на официално посещение в Иран - бел. ред.)
Ако тези варианти не успеят, Борисов ще предложи на парламента или в новия бюджет да се заложат парите, които сме осъдени да платим по проекта с всички лихви, или да се свали мораториумът и да се търсят пари за строителството на централата.
През 2006 г., когато са се пазарили и са подписвали договорите за АЕЦ "Белене", да са го направили така, че да са построили централата, отговори Борисов на своите опоненти. Щом са спали до 2009 г., сега ще мълчат и ще гледат как се мъча да намеря най-правилното решение, добави той. По думите му няма добър вариант, няма и лош вариант, ако го изиграем добре.
По-рано днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви на брифинг, че се работи по различни варианти във връзка с проекта за АЕЦ ”Белене”. Тя призова всички политически партии да обединят своите усилия за намирането на прагматично решение.
Коментарът й дойде в отговор на твърдението на заместник-председателя на АБВ Румен Петков, който заяви, че след решението на арбитражния съд страната ни реално ще заплати не 550 млн. евро, а над 800 млн. евро обезщетения, ако не реализира проекта. В сумата той включва и адвокатски хонорари и командировъчни, непризнати претенции на НЕК и лихви.
Петков заяви, че след решението на арбитража България трябва да построи централата или площадката и проектът да бъдат обявени на търг.