fallback

КЕВР промени решението си: Токът поскъпва със средно 0,04% от 1 юли

Няма натиск за определяне на цените и те са "такива, каквито са", коментира председателят на енергийния регулатор

13:15 | 30.06.16 г. 1

От 1 юли цената на електроенергията на регулирания пазар за битови потребители ще се повиши със средно 0,04 на сто. Това е окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

В предварителните изчисления регулаторът предвиждаше понижение на цената с 0,02%. Експертите обаче са се съобразили с т.нар. Z фактор, официалните данни за който електроразпределителните дружества са представили на 15 юни. Този фактор отразява  разликата между прогнозните и реалните приходи на дружествата за регулаторния период в абсолютна стойност. 

В резултат на преразгледаното решение битовите потребители на EVN България ще плащат със средно 0,83% повече спрямо сметките си досега. Дневната тарифа става 0,17217 лева за киловатчас, а нощната - 0,09779 лева. В предварителните изчисления КЕВР предвиждаше цената да бъде увеличена с около 0,6 на сто.

По-малко от първоначално предвиденото ще е намалението на цената за бита за клиентите на Енерго Про - с 0,88% вместо с 0,91%. Дневната тарифа на дружеството става 0,18452 лева за киловат, а през нощта - 0,10117 лева.

За клиентите на ЧЕЗ България няма да има промяна в цената на електроенергията. 

С решението си от КЕВР намаляват кроссубсидирането и в резултат на това сметките за ток на небитовите потребители на регулирания пазар ще намалеят със средно 17%, съобщи председателят на регулатора Иван Иванов пред журналисти.

Иванов подчерта, че няма натиск за определяне на цените и те са "такива, каквито са". Според него законодателните промени и реформата в сектор енергетика са позволили цената на тока да остане без значителна промяна за домакинствата. "Няма драстичен скок на цената на тока",коментира още той.

Прогнозата на КЕВР е за намаляване на потреблението на регулирания пазар - от 15,5 тераватчаса в изтичащия регулаторен период до 12 тераватчаса през започващия от 1 юли едногодишен регулаторен период. На свободния пазар очакванията са да бъдат реализирани 16 тераватчаса електроенергия, а за технологични разходи ще бъдат използвани 3,7 тераватчаса електроенергия, изчисляват експертите от Комисията.

Намалението на очакваното потребление отразява и процеса по либерализация на пазара.

С окончателното си решение от КЕВР намаляват и таксата „задължения към обществото“ - от около 37 лева сега до 35,77 лева. Спрямо първоначалните изчисления и тук има намаление - с 0,06 стотинки.

В същото време се повишава цената на електроенергията за технологични разходи. В момента ЕРП-тата плащат по 30 лева за мегаватчас и такса Задължения към обществото за нужните количества електроенергия, с която се компенсират загубите при преноса. Цялото количество идваше от АЕЦ „Козлодуй“. Директорът на централата Димитър Ангелов се оплака преди време, че 80% от енергията за регулирания пазар от централата отива за технологични разходи, а цената ѝ е под себестойността.

С новото решение от регулатора определят цена от 39,99 лева за мегаватчас и такса "задължения към обществото". Освен това и Националната електрическа компания (НЕК) също ще може да доставя електроенергия за тази цел.

Според Иван Иванов през юли ще бъде нотифицирана наредбата, която позволява редукция на таксата "задължения към обществото" за големите енергийни консуматори. Тя ще влезе в сила със задна дата - от 1 август 2015 г. Бизнесът, който до нотифицирането на акта плаща пълния размер на таксата, ще бъде компенсиран. Нужните средства ще бъдат около 90 - 100 млн. лева и те вече са събрани във Фонда "Спасение на електроенергийната система".

КЕВР намалява и цената на парното и топлата вода, както и на преференциалната цена за електрическата енергия, произведена по комбиниран начин от топлофикациите. Най-голямо е намалението за „Топлофикация Разград“ - с 5,86% на топлофикационната услуга и с 3,4% за преференцията за електроенергията. 

За клиентите на „Топлофикация София“ намалението на цените на парното и топлата вода е с 3,43%, а електроенергията ще бъде изкупувана с 4,36% по-евтино. Топлофикационната услуга поевтинява с 2,44% в Пловдив и с по малко над 4 на сто за клиентите във Варна и във Велико Търново.

Промяната в цената ни парното и топлата вода е продиктувана от новата цена на природния газ, която намалява с почти 10% от 1 юли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:54 | 12.09.22 г.
fallback