Българският еврокомисар Кристалина Георгиева смята, че българите във Великобритания няма от какво да се притесняват, защото до излизането на страната от съюза има минимум 2 години. Освен това тя не вижда и проблеми за бюджета на ЕС, който е разписан от 2020 г.
В интервю за BTV Георгиева уточни, че през следващите седмици ще стане ясно дали ще има промени в българското председателство на ЕС, което по план трябваше да е в първите шест месеца на 2018 г.
Великобритания може да избира между това да използва предимствата на вътрешния пазар в ЕС, за което ще трябва да плаща или да стане трета страна за пазара, което ще отнеме доста години преговори, коментира още еврокомисарят.
Първоначалната ѝ оценка е, че на Великобритания може да ѝ излезе по-скъпо да е извън ЕС, ако се ползва от вътрешния му пазар, защото в момента Норвегия, която не е член на ЕС, плаща на съюза по 107 евро на глава от населението, а Великобритания плаща членски внос 77 евро на човек.
Според нея до гласуването в полза на напускането на общността се е стигнало, защото по-възрастните и хората извън големите градове не усещат или не осъзнават предимствата от членството в ЕС. По думите ѝ разочарованието на хората идва и от многото кризи през последните 7-8 години, като според нея вина носят и политиците, които не са успели на достъпен език да обяснят нуждата от съюза пред външните заплахи – конфликти, климатични изменения и др.
Плановете на Европейската комисия са да организира изпълнението на този член, който определя излизането на една държава от ЕС, каза Георгиева. Тя напомни, че Великобритания е първата държава, която ще напусне съюза. Първо се очаква тя да заяви, че излиза и след това да се сформира комисия, която да проведе преговорите.
„Загубихме член на наш семейство и трябва да си дадем сметка защо това се случи", коментира още Георгиева.