IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Става дума за преговори, глупако!*

При изтеклите документи за преговорите за ТПТИ не става въпрос за скандал, а за естествения начин на договаряне

16:23 | 03.05.16 г. 18
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Скандал! В хода на преговорите за сключването на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ, ТТIP) САЩ са настоявали за защита на интересите на своята индустрия!

По изключително коварен начин янките настояват за най-много отстъпки именно по тези теми за улесняването на търговията, които са най-предпочитани от европейците.

Така например в замяна на много същественото отваряне на пазара в САЩ за европейски автомобили Вашингтон иска да има достъп до пазара на земеделска индустрия и да внася генетично модифицирани храни. "Изнудване", крещят вбесени европейски политици и активисти. САЩ са опрели пистолет на гърдите на Европа, казват те.

Онова, което в понеделник стана публично достояние, е само моментна снимка на пазарлъците в цели 13 засега рунда, с които се цели да се постигне компромис по сложна тема между два преговорящи партньора. Всяка страна изброява своите максимални искания и се опитва да отстъпи от възможно най-малко от тях. Това не е скандал, а е естественият начин на договаряне. Сключванията на колективни трудови договори, коалиционните преговори за управление и дори преговорите за закупуване на нови и употребявани коли преминават по същия този модел. 

Сега протичащият обществен дебат за състоянието на преговорите обаче не е от особена полза за сметка на тайното договаряне, което може да доведе до болезнени компромиси. Напротив: сега всички политици обясняват публично какво не биха приели на никаква цена, а перспективата за възможните компромиси е все по-замъглена. Без такава обаче със сигурност няма да се сключи споразумение и няма да има улесняване на износа за европейските фирми

Разгорещено обсъжданите в момента преговорни позиции на САЩ по въпроси като хранителните стоки, арбитражите и регулаторното сътрудничество са проблематични за Европа, дори отчасти неприемливи.

Но фактът, че Вашингтон изразява тези желания изрично, и фактът, че тези преговори се провеждат тайно, не представлява скандал, и със сигурност не е недемократичен, както често се твърди. От решаващо значение за всяко демократично споразумение е постигнатият накрая проектодоговор да се обсъжда публично и да се ратифицира от избраните парламенти.

САЩ и ЕС са, или би следвало да са, еднакво силни и равнопоставени партньори в търговията и преговорите. За разлика от десетки развиващи се страни, които са принудени от Брюксел заради икономическата мощ на ЕС да подпишат така наречените „споразумения за икономическо партньорство“, които преди всичко подкрепят европейските интереси, европейците не са по-зависими от САЩ, отколкото обратното. Термини като „изнудване" са абсурдни в контекста на претенциите на САЩ в дебата за TTIP.

Има основателни причини някои от американските изисквания да бъдат отхвърлени. Но например за блокиране на вноса на американски генетично модифицирани храни в Европа не е от полза обществото да седи на масата на всеки кръг от преговорите. Ако ние, като загрижено мнозинство, покажем ясно на политиците ни в София, Берлин, Париж и Брюксел, че недопускането на ГМО е важно за нас, то те ще се съобразят с нас. 

И още нещо – противно на редица твърдения не само корпоративните лобисти влияят върху хода на преговорите. Сегашният обществен дебат, както и позициите на потребителите и екологичните групи също играят решаваща роля в поверителните преговори. Преговарящите нямат никакъв интерес в края на преговорите да представят документ, който ще бъде отхвърлен от страна на компетентните парламентаристи под натиска на обществеността, независимо дали това се случи в САЩ, или в ЕС. 

*“Става дума за икономиката, глупако“ (It's the economy, stupid) е лека перифраза на лозунг, създаден от стратега Джеймс Карвил по време на успешната кампания на Бил Клинтън за президент на САЩ през 1992 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 10
redcretin
преди 8 години
Силният определя правилата. Ако ти звучи странно, поогледай се малко ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 2
pecan
преди 8 години
Грозно заглавие типично в американски стил . Когато условията се налагат със сила не се наричат преговори , а диктат . Вече цяла Европа знае за зависимоста на Меркел . ГМО ще засегнат точно българските производители и единственият може би бизнес който беше оставен за нас зърнените храни . На умниците бих казал в света винаги е имало много *** .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 25 rate down comment 1
rover
преди 8 години
Много желаещи да вкарат троянския кон. Тази статия изобщо не ми харесва. Имам предвид инвенциите (внушенията), които се правят. Резил за Инвестора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 4
dakl
преди 8 години
Ей че много защитници на САЩ се намериха в Инвестор.Нима тези които се самоназнамиха да определят правилата в световната търговия нямат сили да с защититят позициите си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 2
STRAHO
преди 8 години
Става въпрос за ВРЕДА! Преговаря се за взаимно полезни неща и едва тогава за цената им! ГМО носят ВРЕДА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
"Америка трябва да диктува правилата на световната икономика. Другите държави трябва да играят само и единствено по установените от Америка и нейните партньори правила. Транстихоокеанското партньорство ще ни позволи да направим точно това",написа Обама в статия за вестник Washington Post - http://yphalachev.blogspot.com.es/2016/05/ttip.htmlИска им се ама няма да стане Казано кратко с търг.споразумение между САЩ и ЕС се нарушава международното право защото всяка държава е суверенна тоест може да забранява ГМО ,добив на шистов газ ,месо с хормони , да вдига данъците и миним.заплата но със това споразумението ако се сключи корпорациите ще могат да съдят държавите за пропуснати ползи - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/postsОСНОВНОТО КОЕТО ТРЯБВА ДА Е РАЗБЕРЕ Е СИСТЕМНАТА КРИЗА - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 3
SSIW
преди 8 години
Става дума за суверенитет, Умнико ! *Като оставим настрана въпроса, колко заетост и бизнес ще се изпарят от тукашните ширини (това нас пряко не ни засяга, говорим за Европата, където все нещо още шава), Транснационалките ще се превърнат в свещени крави и с пръст не можеш да ги барнеш ... без значение, какво ти причиняват. За улеснение на пУтребителите и помазаните държавици, на които ще им бъде натресена тази транс-атлантическа радост, правата им ще бъдат сведени до едно единствено : да си плащат, като попове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 3
abdul
преди 8 години
Става дума за това, че САЩ не отстъпват колкото ЕС.Става дума за налагане.Изкуството на преговорите наистина е да се наложиш, но в случая това не е в интерес на ЕС и гражданите му.Да преговори, ама някой ще трябва да си свие изискванията... като например без визи за САЩ... има и други ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още