Икономическият растеж и инфлацията ще останат ниски дълго време, а в подобна среда могат да се открият възможности за инвестиции. Това коментира главният инвестиционен мениджър на Pioneer Investments за Австрия и региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) Стефано Преньолато в рамките на „Ден на инвестициите“, организиран от УниКредит Булбанк, Pioneer Investments и Алианц България.
В момента управляващото дружество следва сценарий, при който допуска слаб ръст и ниска инфлация в глобален план за по-дълъг период. Според инвестиционния стратег опитите на централните банки и правителствата не са достатъчно ефективни, като трябва да бъдат допълнени и от фискални политики.
„Мерките на паричната политика избегнаха колапс и кредитен риск, доведоха до повишаване на цените на активите и подпомогнаха икономически ръст, но сработиха частично, тъй като са налице неоценен риск и незадоволителна инфлация“, коментира Преньолато.
По думите му и от фискалната политика има какво да се желае, защото е довела до натрупването на дълг, а и липсват мерки, насочени към страната на предлагането. Сценарият на Pioneer „нисък растеж-ниска инфлация“ допуска възможност за намаляване на задлъжнялостта, но и ниска производителност, слаба демография, наличие на социални напрежения и валутни войни.
„Не очакваме рецесия, макар че имаше опасения за икономиката на САЩ от началото на годината. Все още виждаме растеж, въпреки че не е достатъчно бърз, колкото ни се иска“, коментира Преньолато.
Според него предизвикателство остава предаването на много хлабавата парична политика на световните централни банки към реалната икономика.
„Кредитирането в Европа не расте с желаното темпо“, оцени той и допълни, че подкрепа може да окаже фискалната политика чрез капиталовите инвестиции. Според Преньолато инфлацията ще остане доста ниска дълго време заради разликата между фактическото и потенциалното производство. „Структурните реформи са ключови, но напредват бавно“, каза още той.
Управляващото дружество допуска 25% вероятност от непоемане на риск от страна на компаниите при наличието на слабо търсене и спад на предлагането, което би могло да доведе до повторна стагнация. При увеличаване на търсенето и постигането на качествен ръст обаче може да се очаква 20% вероятност за поемане на риск, тъй като подобен сценарий допуска качествен растеж.
Основни рискове в прогнозата са геополитическите рискове, преструктурирането на икономиката на Китай, охлаждането на развиващите се икономики, движението в цената на петрола и високодоходните облигации в САЩ, както и евентуален Brexit.
Според главния инвестиционен мениджър на Pioneer Investments за Австрия и ЦИЕ инвеститорите трябва да се възползват от възможностите, които се откриват в зависимост от ценовите колебания при различните активи.
Като цяло компанията счита, че инвестициите в Китай са изгодни в дългосрочен план, а възможностите в различни страни и региони не са еднакви. Например, дружеството вижда възможности на американския пазар, но в краткосрочен план, и счита европейските пазари за справедливо оценени.
„Печалбите на компаниите растат със задоволително темпо, но не сме склонни да инвестираме агресивно при скъп или справедливо оценен пазар“, коментира Преньолато стратегията на управляващото дружество.
Той оцени ситуацията като крехка и несигурна и като цяло компанията има неутрална позиция спрямо акциите. Но консултантът посъветва да се затвърдят дългосрочните инвестиционни възможности, да се помисли за хеджиране и да се търсят активно възможности в ценовите колебания на активите.
„Международната среда е изключително нервна и волатилна“, коментира и изпълнителният директор на Алианц България Холдинг Димитър Желев в рамките на форума.
Той прогнозира, че ниските лихви ще се запазят в обозримо бъдеще, с изключение на САЩ, където Федералният резерв пристъпва към повишение. Според Желев високата волатилност на пазарите обаче ще продължи в следващите 12-18 месеца.
„Няма нищо страшно, ако видите вашите инвестиции да носят отрицателна доходност“, каза Желев и посъветва в подобен момент да не предприемаме прибързани решения.
По време на събитието се наблегна на няколко съвета при инвестиране. Сред тях са определяне на целта, започване възможно по-рано, регулярно спестяване на малки суми, диверсификация и да не се продава, когато пазарите тръгнат надолу.