Българският лекарски съюз (БЛС) декларира, че снема доверието си от ръководството на Министерството на здравеопазването и Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заради предложения от здравните власти служебен рамков договор, който трябва да влезе от 1 април, Националната здравна карта и критериите, по които НЗОК ще работи с болниците.
Това се посочва в решение на Националния съвет на съсловната организация, взето на днешното му заседание и разпространено до медиите.
По време на заседанието са се чули призиви за оставки в здравните ведомства, коментира пред Investor.bg зам.-председателят на Лекарския съюз Галинка Павлова. Според нея обаче в последните години са се сменили повече от 20 министри и здравеопазването не е станало по-добро.
От следващата седмица започват и поетапни ефективни протести на лекарите в цялата страна, допълни Павлова. Тя подчерта, че в случая не става въпрос за пари, а се настоява за ясни правила в здравната система, които да са добре обмислени и не противоречат на законодателството.
Протестите на лекарите през следващата седмица ще в различни форми и начини. Общопрактикуващите лекари в София например ще се съберат на едно място, като в града се предвижда да има няколко дежурни кабинета, които да приемат пациенти по спешност, посочи Павлова. Вероятно ще се подсилят и екипите в „Пирогов“, допълни тя.
Това на практика ще блокира плановия прием в болница и платеният от Здравната каса прием при специалисти с направления. Павлова посочи, че остава и другият проблем с направленията за специалисти – недостигът, макар здравното министерство да твърди, че ги е осигурило.
Зам.-председателят на съсловната организация предупреди, че директорите в много частни болници са получили предупреждения от лекари, които смятат да си подадат предизвестия за напускане на системата след 1 април. Това означава, че лечебните заведения няма да могат да изпълняват клиничните пътеки и ще прекратят договорите си с националния фонд.
Много от лекарите, които работят с Касата, също декларират, че имат готовност да не подпишат анексите си за работа от 1 април по правилата, които институцията еднолично налага.
В решението на Националния съвет на БЛС се отправя апел към министерството и националния фонд да спазват върховенство на закона и договорното начало, което според съсловието не е било възстановено ефективно.
Лекарите посочват, че състоянието на здравеопазването е достигнало до критичната точка на хаоса и предлаганите промени не водят до развитие и подобрение на здравната система. Те настояват, че едностранното въвеждане на „рамков договор” е незаконно, а критериите за качество и достъпност на медицинската помощ не са истински критерии, които да доведат до подобряване оказването на медицинска помощ.
Не е вярно, че е разширен обемът на гарантираните медицински дейности за профилактика и диспансеризация при социалнозначими заболявания, посочват още от съюза. Според организацията не е увеличен и бюджетът за извънболнична медицинска помощ съобразно потребностите на населението, а и с европейските политики.
Лекарският съюз иска здравните ведомства да оттеглят служебния рамков договор, в противен случай лекарите ще си търсят правата в съда. „При влизането му в сила няма да работим съгласно предвиденото в него и заявяваме, че последствията за пациентите, породени от липсата на адекватна здравна помощ, ще носят отговорните за настоящата политика“, заключават от съюза в решението.