IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Източна Европа като послание към Путин

САЩ трябва да засилят военно си присъствие в Прибалтика, за да възпрат агресивните намерения на Путин

08:12 | 29.02.16 г. 110
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Новият бюджет на президента на САЩ Барак Обама е много щедър по отношение на Пентагона – 600 млрд. долара. Радушно прието предложение обаче увеличава четири пъти военните разходи в Източна и Централна Европа до 3,4 млрд. долара. Като послание към Русия и начин да се успокоят нарастващите страхове сред бившите съветски балтийски страни, това вероятно ще бъдат добре похарчени пари, коментира BloombergView.

Тревогите сред Естония, Латвия и Литва не са неоправдани. Руският президент Владимир Путин, чийто военен авантюризъм спечели дивиденти в Сирия и Украйна, може скоро да насочи вниманието си към Прибалтика. Няколко доклада – от военните и не само, предполагат, че по-голямо военно присъствие на САЩ в Източна Европа ще промени нещата.

Вярно е, че е много малко вероятно Путин да предприеме наземно нахлуване срещу страна членка на НАТО. По-вероятно е той да последва сценария в Украйна: съмнителни претенции за потискане на значителните руски етнически малцинства в страните, прикрити кампании с пропаганда и подривна дейност, финансова подкрепа за сепаратистки групи, дори инфилтриране с неуниформени специални сили – т.нар. „малки зелени човечета“. Този подход ще даде на Русия правдоподобна възможност да отрича намеса, докато заема позиции в Прибалтика.

Най-добрият начин да се предотврати агресивното поведение на Путин е да се наложи военно присъствие в Източна Европа, достатъчно, за да го убеди, че всяка агресия ще се изправи пред сериозна съответна реакция, водена от САЩ.

За съжаление докато Путин гледа на запад, той вижда малко неща, които могат да го сплашат. Броят на войниците от американската армия в Европа се е понижил от 200 000 до 30 000 от края на Студената война. Почти никоя европейска страна членка на НАТО не се доближава до целта на алианса за военни разходи в размер на поне 2% от брутния вътрешен продукт. Трите балтийски страни имат общо около 10 000 войници в активна служба и реално никакви военновъздушни или военноморски сили. И макар че Атлантическият съюз на изток се разширява от Балтийско море на север до Румъния и България на юг, по-голямата част от военната инфраструктура остава в средата – от западната страна на бившата Желязна завеса.

Междувременно Русия може да доведе 22 тактически батальона в района и около 100 000 войници. Тя може да разчита и на изумителна военновъздушна сила. Въпреки понижаващите се цени на петрола и санкции военните разходи на страната са нараснали с до 21% през 2015 г.

В резултат на Украинската криза САЩ решиха да разположат в региона нов военен екип с бронирана техника и около 5000 войници. Пентагонът позиционира за постоянно тежки оръжия за тази сила. Той добавя и още изтребители, бомбардировачи и поддръжка на самолетите. Всичко това може да повиши политическите залози за агресия от страна на Кремъл, но не особено военните такива. Западът се нуждае от по-сериозна и постоянна сила на изток.

Съществува необвързващо споразумение от 1997 г. между САЩ и Русия, което гласи, че Западът ще избягва „постоянно разполагане на съществени бойни сили“ в новите страни членки на НАТО. Русия нарушава други аспекти на това споразумение в Украйна, макар че САЩ внимават да се придържат към него. Време е обаче високият морал да бъде изоставен.

Като начало САЩ трябва да добавят втори екип с тежко въоръжение, като единият, ако не и двата, трябва да бъдат позиционирани за постоянно в региона. По-голяма част от съоръженията за обслужване трябва да бъдат преместени от Германия към Полша и Прибалтика. Трябва да бъдат разположени и повече военни самолети. В отговор Русия със сигурност ще засили собствените си войски. Това обаче буди по-малко тревога отколкото изглежда, тъй като Русия вече има такова значително предимство в Източна Европа, че още американска военна сила едва ли би могла да го надвие.

Добавянето на нови постоянни американски военни части в Източна Европа, разбира се, няма да може да удържи руска инвазия в пълен мащаб за дълго време. Но като стратегическа спирачка този вид видим гъвкав военен ангажимент ще е сериозен фактор за ограничаването на амбициите на Москва.  В дългосрочен план, разбира се, съюзниците на САЩ в НАТО трябва да положат повече усилия. Но в момента САЩ могат и сами да изпратят послание към Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 17 rate down comment 5
nobel
преди 8 години
Ама как ще ги изтласкват. Нали те ги създадоха. Толкова пари се потрошиха и сега - да ги изтласкват. То ИД и талибаните ако нямаше кой да ги подкрепя финансово нали щяха да си самоизчезнат за 24 часа. Тия "бойци" нали все някой ги храни, обучава и им купува пушкала и муниции да си стрелят от време на време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 21 rate down comment 5
Стефчо
преди 8 години
да, по-скоро това е, не искат. То и в Украйна е същото. Имат интерес от размразяване на конфликтите и разгаряването му когато им е изгодно за да управляват съответния регион.Най-жалкото в цялата работа е, че Украйна е в Европа и трябваше конфликта да се решава от европейците, ама Европа е в насипно състояние и не може да реши дори вътрешните си проблеми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 14 rate down comment 5
Стефчо
преди 8 години
ако САЩ бяха твърдо стъпили в Украйна щяха с времето да изтласкат Русия още по на изток . Контактувайте с реалността от време на време - САЩ не могат да изтласкат талибаните от Афганистан и ИД от Ирак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 23 rate down comment 6
dr.5rov
преди 8 години
Статии като тази ме карат да си мисля, че живея в един полудяващ свят.Е, не му се случва за пръв път на човечеството, но защо точно сега?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 24
The Big One
преди 8 години
Точно така. Пълна изолация и заграждане да не може пиле да прехвръкне. Когато/ако станат нормални хора - може лекаа-полека да започне да се говори за охлабване. Само че е съмнително - там всеки 2-ри се ражда престъпник и то професионален.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 24 rate down comment 2
Hahoto
преди 8 години
Най-най-най-правилният вариант е ЕВРОПА, т.е. ЕС да се пази с обща армия на ЕС. Но това никак не отърва както на САЩ, така и на Русия. Потенциала на ЕС ако направи собствена армия е предостатъчен, да окаже военен отпор на всеки агресор. Разбира се за янките е далеч по-хубаво да имат бази тук. От дълбока древност се знае, че който държи военната бухалка, той диктува и другите правила. Това абдикиране на ЕС от задълженията да пази с армия гражданите си за сметка на НАТО, за мен е не правилно, за щото предава суверинитет на външна военна организация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 39 rate down comment 4
Hahoto
преди 8 години
Негативните статии за Русия, се публикуват, защото хем се четат, хем коментират. Та се вдига рейтинга на сайта така. Иначе конкретното четиво е доста повърхностно, едностранчиво и плоско!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 11 rate down comment 31
Manyface God"
преди 8 години
Струпват, за да не ни дойдат необозначени *** на гости, а ти да тичкаш с хляб и сол да ги посрещаш наведен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 10 rate down comment 3
data
преди 8 години
а , ако Путин беше твърдо стъпил в Украйна буфер щеше да е Полша ( те затова толкова рипаха) . Вероятно обаче някой му е бутнал финансовата сметка на Путин и е станало ясно че Русия няма как да издържа Украйна ако я владее цялата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 5
data
преди 8 години
п.п. Путин се усети обаче . СЕга въпросът е дали цяла Украйна ще е буферна зона или ще се федерализира ( разцепи ) и само част от Украйна ще е буферна в стил Югославия през студената война . Ще видим . При всички положение САЩ и Русия вече са се договорили а другите са само зрители
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още