IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Източна Европа като послание към Путин

САЩ трябва да засилят военно си присъствие в Прибалтика, за да възпрат агресивните намерения на Путин

08:12 | 29.02.16 г. 110
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Новият бюджет на президента на САЩ Барак Обама е много щедър по отношение на Пентагона – 600 млрд. долара. Радушно прието предложение обаче увеличава четири пъти военните разходи в Източна и Централна Европа до 3,4 млрд. долара. Като послание към Русия и начин да се успокоят нарастващите страхове сред бившите съветски балтийски страни, това вероятно ще бъдат добре похарчени пари, коментира BloombergView.

Тревогите сред Естония, Латвия и Литва не са неоправдани. Руският президент Владимир Путин, чийто военен авантюризъм спечели дивиденти в Сирия и Украйна, може скоро да насочи вниманието си към Прибалтика. Няколко доклада – от военните и не само, предполагат, че по-голямо военно присъствие на САЩ в Източна Европа ще промени нещата.

Вярно е, че е много малко вероятно Путин да предприеме наземно нахлуване срещу страна членка на НАТО. По-вероятно е той да последва сценария в Украйна: съмнителни претенции за потискане на значителните руски етнически малцинства в страните, прикрити кампании с пропаганда и подривна дейност, финансова подкрепа за сепаратистки групи, дори инфилтриране с неуниформени специални сили – т.нар. „малки зелени човечета“. Този подход ще даде на Русия правдоподобна възможност да отрича намеса, докато заема позиции в Прибалтика.

Най-добрият начин да се предотврати агресивното поведение на Путин е да се наложи военно присъствие в Източна Европа, достатъчно, за да го убеди, че всяка агресия ще се изправи пред сериозна съответна реакция, водена от САЩ.

За съжаление докато Путин гледа на запад, той вижда малко неща, които могат да го сплашат. Броят на войниците от американската армия в Европа се е понижил от 200 000 до 30 000 от края на Студената война. Почти никоя европейска страна членка на НАТО не се доближава до целта на алианса за военни разходи в размер на поне 2% от брутния вътрешен продукт. Трите балтийски страни имат общо около 10 000 войници в активна служба и реално никакви военновъздушни или военноморски сили. И макар че Атлантическият съюз на изток се разширява от Балтийско море на север до Румъния и България на юг, по-голямата част от военната инфраструктура остава в средата – от западната страна на бившата Желязна завеса.

Междувременно Русия може да доведе 22 тактически батальона в района и около 100 000 войници. Тя може да разчита и на изумителна военновъздушна сила. Въпреки понижаващите се цени на петрола и санкции военните разходи на страната са нараснали с до 21% през 2015 г.

В резултат на Украинската криза САЩ решиха да разположат в региона нов военен екип с бронирана техника и около 5000 войници. Пентагонът позиционира за постоянно тежки оръжия за тази сила. Той добавя и още изтребители, бомбардировачи и поддръжка на самолетите. Всичко това може да повиши политическите залози за агресия от страна на Кремъл, но не особено военните такива. Западът се нуждае от по-сериозна и постоянна сила на изток.

Съществува необвързващо споразумение от 1997 г. между САЩ и Русия, което гласи, че Западът ще избягва „постоянно разполагане на съществени бойни сили“ в новите страни членки на НАТО. Русия нарушава други аспекти на това споразумение в Украйна, макар че САЩ внимават да се придържат към него. Време е обаче високият морал да бъде изоставен.

Като начало САЩ трябва да добавят втори екип с тежко въоръжение, като единият, ако не и двата, трябва да бъдат позиционирани за постоянно в региона. По-голяма част от съоръженията за обслужване трябва да бъдат преместени от Германия към Полша и Прибалтика. Трябва да бъдат разположени и повече военни самолети. В отговор Русия със сигурност ще засили собствените си войски. Това обаче буди по-малко тревога отколкото изглежда, тъй като Русия вече има такова значително предимство в Източна Европа, че още американска военна сила едва ли би могла да го надвие.

Добавянето на нови постоянни американски военни части в Източна Европа, разбира се, няма да може да удържи руска инвазия в пълен мащаб за дълго време. Но като стратегическа спирачка този вид видим гъвкав военен ангажимент ще е сериозен фактор за ограничаването на амбициите на Москва.  В дългосрочен план, разбира се, съюзниците на САЩ в НАТО трябва да положат повече усилия. Но в момента САЩ могат и сами да изпратят послание към Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 7 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Ама иначе си прав...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 16 rate down comment 2
kalendar
преди 8 години
И обратното-ако Русия беше твърдо стъпила сега щеше да няма Украйна... Даже за Украйна съм 100% сигурен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 10
kalendar
преди 8 години
Между другото авторката има право да обяснява за намесата на Русия в Украйна, колкото ние имаме право да казваме, че Световният търговски център в Ню Йорк беше дело на американските служби-и двете са верни, но не е официална позиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 9
data
преди 8 години
Украйна остава буферна държава :) - те за това и беше цялата дандания . Дали да е Полша или Украйна или ако САЩ бяха твърдо стъпили в Украйна щяха с времето да изтласкат Русия още по на изток .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 32 rate down comment 8
kalendar
преди 8 години
Тошкова, да ми кажеш колко бази на САЩ има в България:) действащи и бивши:)"Западът ще избягва постоянно разполагане на съществени бойни сили в новите страни членки на НАТО. Русия нарушава други аспекти на това споразумение в Украйна, макар че САЩ внимават да се придържат към него."И това написано СЛЕД като живееш в държава, в която има постоянна база на НАТО."Време е обаче високият морал да бъде изоставен."Да домъкнем чужди войски...това ли казваш? Мисли пак за децата си:)"...ще е сериозен фактор за ограничаването на амбициите на Москва"А какви са амбициите на Москва?За мен бяха ясно-не ни барайте сферите на влияние. В Сирия беше единствената военна база на Русия(не на Путин) извън държава от бившият СССР. То даже тук да спра и се показва нивото на есето...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 8 години
мдааааааааа , новата Ялта вече е в ход :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 34 rate down comment 8
kalendar
преди 8 години
Путин надали някога ще нападне страна от НАТО директно. Изключение е може би Турция, щото НАТО на няколко пъти си се изказа в стил "ще се оправяте сами". И Путин СЪС СИГУРНОСТ няма в обозримо бъдеще да нападне страна от НАТО:) Щото е относително нормален(за разлика от авторката) и не му трябва втори фронт.Обама може да си мечтае за процента одобрение на Путин, та тая елементарна манипулация-никъде да не се казва-"руснаците" или "Русия"...най-малко щото обществото е все още доста силно про-руски настроен; а и така почва да прилича на диктатор:)Съмнителни претенции на Русия в Украйна??? Тошкова...това е държава, създадена в моя и твоя живот. Преди това не е съществувала. При всяко положение основанията на руснаците за претенции са по-големи от колкото на Великобритания към Фолкландските острови. Или на САЩ към Хавай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 26 rate down comment 12
kalendar
преди 8 години
хахахахахахахахаха:)Виктория, дано нямаш деца, защото иначе не знам какъв срам трябва да береш пред тях:) А ако имаш-на какво ги учиш...как им обясняваш-"не лъжи, не е хубаво", докато ти вапцаш подобни...амбициозно е май, да го наречем статия:) да кажем есета:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 12
Sakamano
преди 8 години
Имаш право - за Русия трябва да се пише само добро, или нищо. Най-добре нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 13
Pyramid
преди 8 години
Чичо Сам се чуди как да оправдае инжекциите към ВПК и да продължи да печата кинти, понеже спадна цената на петрола точно, когатотой реши, че може да почне и да изнася. Самотата и простотията тежат като камък нашията. И, по тази причина, източмноевропейците следва да бъдат пожертвани, превърнати първо в приграничен плацдарм и първа бойна линия. На Кремъл чужда земя не мутрябва /той със своята трудно се справя/ но, тези факти до едниоблъчени мозъци оттам Локвата не стигат. Само да семолят Буг Вулкано да не ги друсне, че първи ще изпукат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още